BB-Plugin - en to pt translation catalogue (1564 entries)

en: "Add to Cart" Button
pt: Botão "Adicionar ao carrinho"

en: "I'm not a robot" checkbox
pt: Caixa de selecção "Não sou um robô"

en: "{message}" on line {line} of {file}.
pt: "{message}" na linha {line} de {file}.

en: % Comments
pt: % comentários

[ctx: %1$s branded builder name. %2$s post type name.]
en: %1$s is currently active for this %2$s.
pt: %1$s está de momento activo para %2$s.

en: %d Audio File Selected
pt: %d ficheiro de áudio seleccionado

en: %d Audio Files Selected
pt: %d ficheiros de áudio seleccionados

en: %d Photo Selected
pt: %d imagem seleccionada

en: %d Photos Selected
pt: %d imagens seleccionadas

en: %s Settings
pt: Definições de %s

[ctx: %s branded builder name.]
en: %s lets you drag and drop your layout on the frontend.
pt: %s permite-lhe arrastar e largar o seu layout na frente do site.

[ctx: %s branded builder name.]
en: Convert to %s
pt: Converter para %s

[ctx: %s branded builder name.]
en: Launch %s
pt: Iniciar %s

[ctx: %s is a time diff such as 1 day or 2 weeks.]
en: %s ago
pt: Há %s

[ctx: %s is an action like Add, Edit or View.]
en: %s Saved Module
pt: %s módulo guardado

[ctx: %s is an action like Add, Edit or View.]
en: %s Saved Row
pt: %s linha guardada

[ctx: %s is an action like Add, Edit or View.]
en: %s Saved Template
pt: %s modelo guardado

[ctx: %s is an action like Add, Edit or View.]
en: %s Template
pt: %s modelo

[ctx: %s is an object like posts or taxonomies.]
en: Match all %s except...
pt: Corresponder a %s excepto...

[ctx: %s is an object like posts or taxonomies.]
en: Match all related %s except...
pt: Corresponder a %s relacionados(as) excepto...

[ctx: %s is an object like posts or taxonomies.]
en: Match these %s...
pt: Corresponder a %s...

[ctx: %s is the author name.]
en: By %s
pt: Por %s

[ctx: %s is the preset hex color code.]
en: %s added to presets!
pt: %s adicionada às suas cores predefinidas!

[ctx: %s is the preset hex color code.]
en: %s is already a saved preset.
pt: %s já pertence às suas cores predefinidas.

[ctx: %s is the singular post type name (e.g. page)]
en: Click here to edit content on this %s using an easy drag-and-drop builder.
pt: Clique aqui para editar conteúdo neste(a) %s com um construtor através de simplesmente arrastar e largar.

[ctx: %s post type name.]
en: View %s
pt: Ver %s

[ctx: %s stands for author name.]
en: By %s
pt: Por %s

[ctx: %s stands for custom branded "Page Builder" name.]
en: %s Settings
pt: Definições de %s

[ctx: %s stands for custom branded "Page Builder" name.]
en: Launch %s
pt: Iniciar %s

[ctx: %s stands for custom branded \"Page Builder\" name.]
en: Switching to Text Editor mode will disable your %1$s layout until it is enabled again. Any edits made while in Text Editor mode will not be made on your %1$s layout. Do you want to continue?
pt: Mudar para o editor de texto irá desactivar o seu layout de %1$s até que este seja activado de novo. As edições no modo de editor de texto não serão propagadas ao seu layout de %1$s. Quer continuar?

[ctx: %s stands for either row or module.]
en: This is a global %s. Changes will appear everywhere it has been placed.
pt: Este(a) %s é global. As alterações serão mostradas em todos os locais onde estiver inserido(a).

[ctx: %s stands for form field label.]
en: Edit %s
pt: Editar %s

[ctx: %s stands for post/page title.]
en: Copy of %s
pt: Cópia de %s

[ctx: %s stands for the module alias key]
en: The module alias %s already exists! Please namespace your module aliases to ensure compatibility with Beaver Builder.
pt: Já existe o alias de módulo %s! Por favor, use namespace nos alias dos seus módulos para assegurar compatibilidade com o Beaver Builder.

[ctx: %s stands for the module filename]
en: A module with the filename %s.php already exists! Please namespace your module filenames to ensure compatibility with Beaver Builder.
pt: Já existe um módulo com o nome %s.php! Por favor, use namespace nos nomes de ficheiros dos seus módulos para assegurar compatibilidade com o Beaver Builder.

[ctx: %s stands for widget slug.]
en: %s no longer exists.
pt: %s já não existe.

[ctx: %s stands the post type name.]
en: View %s
pt: Ver %s

en: --all switch used but bb-theme is not active. If using multisite bb-theme must be active on the root site.
pt: -- o bb-theme não está activo. Se estiver em multissite, o bb-theme tem de estar activo no site principal.

en: 0 Comments
pt: 0 comentários

en: 1 Column
pt: 1 coluna

en: 1 Comment
pt: 1 comentário

en: 2 Columns
pt: 2 colunas

en: 3 Columns
pt: 3 colunas

en: 4 Columns
pt: 4 colunas

en: 5 Columns
pt: 5 colunas

en: 6 Columns
pt: 6 colunas

en: <a href="https://www.wpbeaverbuilder.com/go/bb-facebook" target="_blank">Join the Beaver Builder's Group on Facebook</a>
pt: <a href="https://www.wpbeaverbuilder.com/go/bb-facebook" target="_blank">Aderir ao grupo do Beaver Builder no Facebook</a>

en: <a href="https://www.wpbeaverbuilder.com/go/bb-slack" target="_blank">Join the Beaver Builder's Group on Slack</a>
pt: <a href="https://www.wpbeaverbuilder.com/go/bb-slack" target="_blank">Aderir ao grupo do Beaver Builder no Slack</a>

en: <a%1$s>Sign in</a> to get your username and API key. <a%2$s>Signup</a> if you don't have a GoDaddy Email Marketing account.
pt: <a%1$s>Inicie a sessão</a> para obter o seu nome de utilizador e chave de API. <a%2$s>Registe-se</a> se não tiver nenhuma conta em GoDaddy Email Marketing.

en: <p>In terms of GDPR, Beaver Builder products do not collect any personal information from your users. However some modules such as videos and maps might need you to update your privacy policy accordingly.</p>
pt: <p>Em relação ao RGPD, os produtos Beaver Builder não recolhem quaisquer informações pessoais dos seus utilizadores. No entanto, alguns módulos tais como vídeos ou mapas poderão requerer a actualização da sua política de privacidade, em conformidade.</p>

en: <strong>Note</strong>: These settings apply to all posts and pages.
pt: <strong>Atenção</strong>: Estas definições aplicam-se a todos os artigos e páginas.

en: <strong>UPDATE UNAVAILABLE!</strong>
pt: <strong>ACTUALIZAÇÃO INDISPONÍVEL!</strong>

en: A CSS and JavaScript file is dynamically generated and cached each time you create a new layout. Sometimes the cache needs to be refreshed when you migrate your site to another server or update to the latest version. If you are running into any issues, please try clearing the cache by clicking the button below.
pt: Cada vez que cria um novo modelo de layout, são gerados dinamicamente um ficheiro CSS e de JavaScript em cache. Por vezes a cache precisa de ser limpa, ao migrar o seu site para outro servidor ou ao actualizar para a versão mais recente. Se tiver algum problema, experimente limpar a cache clicando no botão abaixo.

en: A WYSIWYG text editor.
pt: Um editor de texto WYSIWYG.

en: A class that will be applied to this column's HTML. Must start with a letter and only contain dashes, underscores, letters or numbers. Separate multiple classes with spaces.
pt: Uma classe que será aplicada ao HTML desta coluna. Tem de começar com uma letra e apenas pode ter traços, underscores, letras ou números. Insira múltiplas classes separadas por espaços.

en: A class that will be applied to this module's HTML. Must start with a letter and only contain dashes, underscores, letters or numbers. Separate multiple classes with spaces.
pt: Uma classe que será aplicada ao HTML deste módulo. Tem de começar com uma letra e apenas pode ter traços, underscores, letras ou números. Insira múltiplas classes separadas por espaços.

en: A class that will be applied to this row's HTML. Must start with a letter and only contain dashes, underscores, letters or numbers. Separate multiple classes with spaces.
pt: Uma classe que será aplicada ao HTML desta linha. Tem de começar com uma letra e apenas pode ter traços, underscores, letras ou números. Insira múltiplas classes separadas por espaços.

[ctx: A client account in Campaign Monitor.]
en: Client
pt: Cliente

en: A comma separated list of tags.
pt: Uma lista de etiquetas separadas por vírgulas.

[ctx: A comma separated list of tags.]
en: Tags
pt: Etiquetas

en: A divider line to separate content.
pt: Uma linha divisória para separar conteúdo.

en: A heading and snippet of text with an optional link, icon and image.
pt: Um título e um pouco de texto com uma ligação, ícone ou imagem opcionais.

[ctx: A keyboard shortcut with no label given]
en: Untitled Shortcut
pt: Atalho sem título

en: A label to identify this slide on the Slides tab of the Content Slider settings.
pt: Uma legenda para identificar este slide no separador "Slides" nas definições do Slider de conteúdo.

[ctx: A list of subscribers group from a Mailrelay account.]
en: Group
pt: Grupo

en: A photo that will be displayed if the video fails to load.
pt: Uma imagem que será mostrada caso o vídeo não seja carregado.

[ctx: A signup form from your GoDaddy Email Marketing account.]
en: Form
pt: Formulário

en: A simple call to action button.
pt: Um simples botão de chamada para acção.

en: A simple pricing table generator.
pt: Um gerador simples de tabelas de preços.

[ctx: A tag to add to contacts in Drip when they subscribe.]
en: Tags
pt: Etiquetas

[ctx: A tag to add to contacts in Hatchbuck when they subscribe.]
en: Tag
pt: Etiqueta

en: A unique ID that will be applied to this column's HTML. Must start with a letter and only contain dashes, underscores, letters or numbers. No spaces.
pt: Um ID único que será aplicado ao HTML desta coluna. Tem de começar com uma letra e apenas pode ter traços, underscores, letras ou números. Sem espaços.

en: A unique ID that will be applied to this module's HTML. Must start with a letter and only contain dashes, underscores, letters or numbers. No spaces.
pt: Um ID único que será aplicado ao HTML deste módulo. Tem de começar com uma letra e apenas pode ter traços, underscores, letras ou números. Sem espaços.

en: A unique ID that will be applied to this row's HTML. Must start with a letter and only contain dashes, underscores, letters or numbers. No spaces.
pt: Um ID único que será aplicado ao HTML desta linha. Tem de começar com uma letra e apenas pode ter traços, underscores, letras ou números. Sem espaços.

en: A very simple contact form.
pt: Um formulário de contacto muito simples.

en: A video from Youtube or Vimeo to use as the background of this row. Most modern browsers support this format.
pt: Um vídeo do YouTube ou Vimeo para usar como fundo desta linha. A maioria dos navegadores suportam este formato.

en: A video in the MP4 format to use as the background of this row. Most modern browsers support this format.
pt: Um vídeo no formato MP4 para usar como fundo desta linha. A maioria dos navegadores suportam este formato.

en: A video in the MP4 format. Most modern browsers support this format.
pt: Um vídeo no formato MP4. A maioria dos navegadores suportam este formato.

en: A video in the MP4 to use as the background of this row. Most modern browsers support this format.
pt: Um vídeo no formato MP4 para usar como fundo desta linha. A maioria dos navegadores suportam este formato.

en: A video in the WebM format to use as fallback. This format is required to support browsers such as FireFox and Opera.
pt: Um vídeo em formato WebM para usar como alternativa. Este formato é necessário para suportar navegadores como o Firefox e o Opera.

en: A video in the WebM format to use as the background of this row. This format is required to support browsers such as FireFox and Opera.
pt: Um vídeo em formato WebM para usar como fundo desta linha. Este formato é necessário para suportar navegadores como o Firefox e o Opera.

en: API Key
pt: Chave de API

en: API Token
pt: Token de API

en: API URL
pt: URL da API

en: API Username
pt: Nome de utilizador da API

en: API should be enabled in your Mautic application.
    					Go to Mautic Configuration / API Settings and set `API enabled` to `Yes`, set `Enable HTTP basic auth` to `Yes` . Save changes.
pt: A API deverá estar activada na sua aplicação Mautic.
    					Vá a Mautic Configuration / API Settings e configure `API enabled` como `Yes`, configure `Enable HTTP basic auth` como `Yes` . Guarde as alterações.

en: APP ID
pt: ID de APP

en: Above Bar
pt: Acima da barra

en: Above Content
pt: Acima do conteúdo

en: Above Heading
pt: Acima do título

en: Above Text
pt: Acima do texto

en: Above Title
pt: Acima do título

en: Accent Color
pt: Cor de realce

en: Accent Text Color
pt: Cor do texto realçado

en: Access Key
pt: Chave de acesso

en: Access Token
pt: Token de acesso

en: Accordion
pt: Acordeão

en: Account
pt: Conta

en: Account ID
pt: ID da conta

en: Account Name
pt: Nome da conta

[ctx: Account name for a third party service such as MailChimp.]
en: Error: An account with that name already exists.
pt: Erro: Já existe uma conta com este nome.

[ctx: Account name for a third party service such as MailChimp.]
en: Error: Missing account name.
pt: Erro: Nome de conta em falta.

en: Actions
pt: Acções

en: Active!
pt: Activa!

en: Add
pt: Adicionar

en: Add Account...
pt: Adicionar conta...

en: Add Audio Files
pt: Adicionar ficheiros de áudio

en: Add Content
pt: Adicionar conteúdo

en: Add Icon
pt: Adicionar ícone

en: Add Item
pt: Adicionar item

en: Add More Content
pt: Adicionar mais conteúdo

en: Add New
pt: Adicionar novo

en: Add Photos
pt: Adicionar imagens

en: Add Pricing Box
pt: Adicionar caixa de preço

en: Add Rows
pt: Adicionar linhas

en: Add Testimonial
pt: Adicionar testemunho

en: Add a color preset first.
pt: Primeiro adicione uma cor predefenida.

en: Add multi-column rows, adjust spacing, add backgrounds and more by dragging and dropping row layouts onto the page.
pt: Adicione linhas com múltiplas colunas, ajuste os espaçamentos, adicione fundos, etc., através de arrastar e largar layouts de linhas na página.

en: Add new builder content using the form below.
pt: Adicione novo conteúdo do construtor através do formulário abaixo.

en: Add new content by dragging and dropping modules or widgets into your row layouts or to create a new row layout.
pt: Adicione novo conteúdo através de arrastar e largar módulos ou widgets para dentro dos seus layouts de linhas, ou crie um novo layout de linha.

en: Add your %1$s on %2$s to spread the love.
pt: Classifique com %1$s em %2$s para divulgar.

en: Additional modules: Contact Form, Tabs, Slider, Pricing Table, Map, Blog Posts, Subscribe Form, Social Icons, and many more.
pt: Módulos adicionais: Formulário de contacto, Separadores, Slider, Tabela de preços, Mapa, Artigos de blog, Formulário de subscrição, Ícones das redes sociais e muito mais.

en: Address
pt: Morada

en: Adds a simple subscribe form to your layout.
pt: Adiciona um formulário de subscrição ao seu layout.

en: Admin
pt: Administração

en: Advanced
pt: Avançadas

en: Advanced Modules
pt: Módulos avançados

en: After Text
pt: Depois do texto

en: Align
pt: Alinhar

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: All
pt: Tudo

en: All Structured Data fields are required.
pt: São necessários todos os campos de dados estruturados.

en: All rows will default to this width. You can override this and make a row full width in the settings for each row.
pt: Todas as linhas terão esta largura por omissão. Pode sobrepor-se a isto ao fazer uma linha em toda a largura nas definições de cada linha.

en: Along with access to our expert support team, the premium versions of Beaver Builder are packed with more features to save you time and make building websites easier!
pt: Juntamente com o acesso à nossa equipa de suporte especializado, as versões premium do Beaver Builder incluem mais funcionalidades para lhe poupar tempo e tornar a criação de sites ainda mais fácil!

en: Always
pt: Sempre

en: Always Visible
pt: Sempre visível

en: An animated tesimonials area.
pt: Uma área de testemunhos com animação.

[ctx: An email campaign from your GetDrip account.]
en: Campaign
pt: Campanha

[ctx: An email campaign from your Ontraport account.]
en: Campaign
pt: Campanha

[ctx: An email list from ActiveCampaign.]
en: List
pt: Lista

[ctx: An email list from a third party provider.]
en: Group
pt: Grupo

[ctx: An email list from a third party provider.]
en: List
pt: Lista

[ctx: An email list from third party provider.]
en: List
pt: Lista

en: Animation
pt: Animação

en: Animation Delay
pt: Atraso da animação

en: Animation Speed
pt: Velocidade da animação

[ctx: Animation style.]
en: Fade In
pt: Fade in

[ctx: Animation style.]
en: None
pt: Nenhuma

[ctx: Animation style.]
en: Rotate
pt: Rodar

[ctx: Animation style.]
en: Slide Down
pt: Deslizar para baixo

[ctx: Animation style.]
en: Slide Left
pt: Deslizar para a esquerda

[ctx: Animation style.]
en: Slide Right
pt: Deslizar para a direita

[ctx: Animation style.]
en: Slide Up
pt: Deslizar para cima

[ctx: Animation style.]
en: Zoom Down
pt: Zoom para baixo

[ctx: Animation style.]
en: Zoom In
pt: Zoom in

[ctx: Animation style.]
en: Zoom Left
pt: Zoom para a esquerda

[ctx: Animation style.]
en: Zoom Right
pt: Zoom para a direita

[ctx: Animation style.]
en: Zoom Up
pt: Zoom para cima

en: App ID
pt: ID da aplicação

en: App Password
pt: Senha da aplicação

en: Append New Layout
pt: Acrescentar novo layout

en: Apply
pt: Aplicar

en: Are you sure you want to remove this account? Other modules that are connected to it will be affected.
pt: Tem a certeza que deseja remover esta conta? Outros módulos ligados à mesma poderão ser afectados.

en: Are you sure?
pt: Tem a certeza?

en: Arrow Color
pt: Cor das setas

en: Arrows
pt: Setas

en: Arrows Background Color
pt: Cor de fundo das setas

en: Arrows Background Style
pt: Estilo do fundo das setas

en: Arrows Color
pt: Cor das setas

en: As you add product categories in the WooCommerce Products area, each will be assigned a unique ID. This ID can be found by hovering on the category in the categories area under Products and looking in the URL that is displayed in your browser. The ID will be the only number value in the URL.
pt: À medida que adicionar categorias de produto na área de produtos do WooCommerce, a cada uma será atribuída um ID único. Pode encontrar este ID único passando com o rato sobre a categoria na área de categorias abaixo de produtos e observando o URL que é mostrado no seu navegador. O ID será único valor numérico no URL.

en: As you add product categories in the WooCommerce Products area, each will be assigned a unique slug or you can edit and add your own. These slugs can be found in the Categories area under WooCommerce Products. Several can be added here separated by a comma.
pt: À medida que adicionar categorias de produto na área de produtos do WooCommerce, a cada uma será atribuída uma slug única, que poderá editar e personalizar. Estas slugs podem ser encontradas na área de categorias abaixo de produtos do WooCommerce. Pode adicionar vários aqui, separados por uma vírgula.

en: As you add products in the WooCommerce Products area, each will be assigned a unique ID. You can find this unique product ID by visiting the Products area and rolling over the product. The unique ID will be the first attribute and you can add several here separated by a comma.
pt: À medida que adicionar produtos na área de produtos do WooCommerce, a cada um será atribuído um ID único. Pode encontrar este ID único ao visitar a área de produtos passando com o rato sobre o produto. O ID único será o primeiro atributo e pode adicionar vários aqui, separados por uma vírgula.

en: As you add products in the WooCommerce Products area, each will be assigned a unique ID. You can find this unique product ID by visiting the Products area and rolling over the product. The unique ID will be the first attribute.
pt: À medida que adicionar produtos na área de produtos do WooCommerce, a cada um será atribuído um ID único. Pode encontrar este ID único ao visitar a área de produtos passando com o rato sobre o produto. O ID único será o primeiro atributo.

en: Ascending
pt: Ascendente

en: Attachment
pt: Comportamento

en: Audio
pt: Áudio

en: Audio File Selected
pt: Ficheiro de áudio seleccionado

en: Audio Files Selected
pt: Ficheiros de áudio seleccionados

en: Audio Type
pt: Tipo de áudio

en: Author
pt: Autor

en: Authorization Code
pt: Código de autorização

en: Authors
pt: Autores

en: Auto Play
pt: Reprodução automática

en: Auto will allow the overlay to fit however long the text content is. 100% will fit the overlay to the top and bottom of the slide.
pt: A opção "Automática" permite ajustar a sobreposição ao tamanho do texto. A opção "100%" irá ajustar a sobreposição aos limites superior e inferior do slide.

en: Available Downloads
pt: Descarregamentos disponíveis

en: Background
pt: Fundo

en: Background Animation
pt: Animação do fundo

en: Background Color
pt: Cor de fundo

en: Background Hover Color
pt: Cor de fundo ao passar com o rato

en: Background Layout
pt: Layout do fundo

en: Background Overlay
pt: Sobreposição de fundo

en: Background Parallax
pt: Parallax de fundo

en: Background Photo
pt: Imagem de fundo

en: Background Slideshow
pt: Apresentação de fundo

en: Background Style
pt: Estilo do fundo

en: Background Video
pt: Vídeo de fundo

en: Background Video Code
pt: Código do vídeo de fundo

[ctx: Background height.]
en: Auto
pt: Automática

[ctx: Background repeat.]
en: None
pt: Não

[ctx: Background repeat.]
en: Tile
pt: Mosaico

[ctx: Background scale.]
en: None
pt: Não

[ctx: Background type.]
en: Color
pt: Cor

[ctx: Background type.]
en: None
pt: Nenhum

[ctx: Background type.]
en: Photo
pt: Imagem

[ctx: Background type.]
en: Slideshow
pt: Apresentação

[ctx: Background type.]
en: Video
pt: Vídeo

en: Backgrounds
pt: Fundos

en: Bar Background Color
pt: Cor de fundo da barra

en: Bar Foreground Color
pt: Cor da frente da barra

en: Bar Styles
pt: Estilos da barra

en: Bars
pt: Barras

en: Bars Counter
pt: Contador em barra

en: Base Font Size
pt: Tamanho base da fonte

en: Basic
pt: Básicos

en: Basic Modules
pt: Módulos básicos

en: Be sure to add your license key for access to updates and new features.
pt: Adicione a sua chave de licença para poder aceder a actualizações e novas funcionalidades.

en: Beautiful pre-made layout templates.
pt: Belíssimos modelos de layout pré-construídos.

en: Beaver Builder Plugin
pt: Plugin Beaver Builder

en: Beaver Builder caught the following JavaScript error. If Beaver Builder is not functioning as expected the cause is most likely this error. Please help us by disabling all plugins and testing Beaver Builder while reactivating each to determine if the issue is related to a third party plugin.
pt: O Beaver Builder encontrou um erro de JavaScript. Se o Beaver Builder não estiver a funcionar correctamente, a causa será provavelmente este erro. Por favor, ajude-nos através de desactivar todos os plugins e testar o Beaver Builder à medida que reactiva de novo cada um dos plugins para determinar se o erro está relacionado com algum plugin de terceiros.

en: Beaver Builder may not be functioning correctly as it does not have permission to write files to the WordPress uploads directory on your server. Please update the WordPress uploads directory permissions before continuing or contact your host for assistance.
pt: O Beaver Builder poderá não estar a funcionar correctamente por não ter premissão de escrita no directório "uploads" do WordPress no seu servidor. Por favor, actualize as permissões do directório "uploads" do WordPress antes de continuar ou contacte a assistência do seu serviço alojamento.

en: Before Text
pt: Antes do texto

en: Below Bar
pt: Abaixo da barra

en: Below Heading
pt: Abaixo do título

en: Below Photo
pt: Abaixo da imagem

en: Below Row
pt: Abaixo da linha

en: Below Text
pt: Abaixo do texto

en: Best Selling Products
pt: Produtos mais vendidos

en: Blank
pt: Em branco

en: Blinds
pt: Persianas

en: Blur
pt: Desfoque

en: Bold
pt: Negrito

en: Border
pt: Borda

en: Border Color
pt: Cor da borda

en: Border Hover Color
pt: Cor da borda ao passar com o rato

en: Border Size
pt: Espessura da borda

en: Border Style
pt: Estilo de borda

[ctx: Border size.]
en: Large
pt: Grande

[ctx: Border size.]
en: Medium
pt: Média

[ctx: Border size.]
en: Small
pt: Pequena

[ctx: Border type.]
en: Dashed
pt: Tracejado

[ctx: Border type.]
en: Dotted
pt: Pontilhado

[ctx: Border type.]
en: Double
pt: Duplo

[ctx: Border type.]
en: Solid
pt: Sólido

en: Bottom
pt: Inferior

en: Box Border
pt: Borda da caixa

en: Box Foreground
pt: Frente da caixa

en: Box Shadow
pt: Sombra da caixa

en: Box Top Margin
pt: Margem superior da caixa

en: Boxes
pt: Caixas

en: Boxes Grow
pt: Caixas crescentes

en: Branding
pt: Identidade

en: Breakpoint
pt: Ponto de quebra

en: Build your own custom modules.
pt: Crie os seus próprios módulos personalizados.

en: Builder
pt: Construtor

en: Builder Access
pt: Acesso ao Construtor

en: Builder Admin
pt: Administração do Construtor

en: Builder Admin Menu
pt: Menu de administração do Construtor

en: Builder Settings
pt: Definições do Construtor

en: Button
pt: Botão

en: Button Align
pt: Alinhamento do botão

en: Button Background
pt: Fundo do botão

en: Button Background Animation
pt: Animação do fundo do botão

en: Button Background Color
pt: Cor de fundo do botão

en: Button Background Hover Color
pt: Cor do fundo do botão ao passar com o rato

en: Button Background Style
pt: Estilo do fundo do botão

en: Button Border
pt: Borda do botão

en: Button Border Hover Color
pt: Cor da borda do botão ao passar com o rato

en: Button Icon
pt: Ícone do botão

en: Button Icon Position
pt: Posição do ícone do botão

en: Button Link
pt: Ligação do botão

en: Button Padding
pt: Espaçamento do botão

en: Button Style
pt: Estilo do botão

en: Button Text
pt: Texto do botão

en: Button Text Color
pt: Cor do texto do botão

en: Button Text Hover Color
pt: Cor do texto do botão ao passar com o rato

en: Button Typography
pt: Tipografia do botão

en: Button URL
pt: URL do botão

en: Button Width
pt: Largura do botão

en: Buttons
pt: Botões

en: Buy Now
pt: Comprar agora

en: CSS Class
pt: Classe CSS

en: CSS Selector
pt: Selector CSS

en: Cache Clearing Tool
pt: Ferramenta de limpeza de cache

en: Call to Action
pt: Chamada para acção

[ctx: Call to action.]
en: None
pt: Nenhum

en: Callout
pt: Chamada

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Caption
pt: Legenda

en: Caption Button
pt: Botão de legenda

en: Caption Typography
pt: Tipografia da legenda

en: Cart
pt: Carrinho

en: Categories
pt: Categorias

en: Category Slug
pt: Slug da categoria

en: Center
pt: Centro

en: Center Bottom
pt: Inferior ao centro

en: Center Center
pt: Centro

en: Center Top
pt: Superior ao centro

en: Change Template
pt: Alterar modelo

en: Change Templates
pt: Alterar modelos

en: Change UI Brightness
pt: Alterar brilho da interface do utilizador

en: Changes being published
pt: As alterações estão a ser publicadas

en: Check or uncheck modules below to enable or disable them.
pt: Seleccione abaixo os módulos que pretende activar.

en: Checkbox Text
pt: Texto da caixa de selecção

en: Checkout
pt: Finalizar compra

en: Choose Another Photo
pt: Escolher outra imagem

en: Choose a Template
pt: Escolha um modelo

en: Choose...
pt: Seleccione...

en: Choosing no will hide the default theme heading for the "Page" post type. You will also be required to enter some basic CSS for this to work if you choose no.
pt: Ao seleccionar "Não", irá esconder o título por omissão do tema para o tipo de conteúdo "página". Neste caso terá também de inserir algum CSS básico para que isto funcione.

en: Choosing yes will expand the first item by default.
pt: Escolher "sim" irá expandir o primeiro item por omissão.

en: Choosing yes will keep only one item open at a time. Choosing no will allow multiple items to be open at the same time.
pt: Escolher "sim" irá manter apenas um item aberto de cada vez. Escolher "não" irá permitir que múltiplos itens permaneçam abertos ao mesmo tempo.

en: Circle
pt: Círculo

en: Circle Background Color
pt: Cor de fundo do círculo

en: Circle Bar Styles
pt: Estilos da barra circular

en: Circle Counter
pt: Contador em círculo

en: Circle Foreground Color
pt: Cor da frente do círculo

en: Circle Size
pt: Tamanho do círculo

en: Circle Stroke Size
pt: Espessura do contorno do círculo

en: Circle Styles
pt: Estilos do círculo

en: Class
pt: Classe

en: Clear Cache
pt: Limpar cache

en: Click Action
pt: Acção do clicar

en: Click Here
pt: Clique aqui

[ctx: Click action type.]
en: None
pt: Nenhuma

[ctx: Click action.]
en: None
pt: Nenhuma

en: Clicking the button below will uninstall the page builder plugin and delete all of the data associated with it. You can uninstall or deactivate the page builder from the plugins page instead if you do not wish to delete the data.
pt: Ao clicar no botão abaixo irá desinstalar o construtor de páginas e eliminar todos os dados associados. Se não desejar eliminar os dados, poderá desinstalar ou desactivar o construtor de páginas na página de plugins.

en: Close
pt: Fechar

en: Collage
pt: Colagem

en: Collapse Inactive
pt: Fechar inactivos

en: Colon
pt: Dois pontos

en: Color
pt: Cor

en: Color Picker
pt: Selecção de cor

en: Color Presets
pt: Cores predefinidas

[ctx: Color.]
en: Dark
pt: Escuro

[ctx: Color.]
en: Light
pt: Claro

en: Colors
pt: Cores

en: Column
pt: Coluna

en: Column Group
pt: Grupo de colunas

en: Column Settings
pt: Definições da coluna

en: Columns
pt: Colunas

en: Come by and share a project, ask a question, or just say hi! For news about new features and updates, like our <a href="https://www.facebook.com/wpbeaverbuilder/" target="_blank">Facebook Page</a> or follow us <a href="https://twitter.com/beaverbuilder" target="_blank">on Twitter</a>.
pt: Apareça e partilhe um projecto, faça uma pergunta ou diga apenas olá! Para noticias sobre novas funcionalidades e actualizações, siga-nos no <a href="https://www.facebook.com/wpbeaverbuilder/" target="_blank">Facebook</a> ou no <a href="https://twitter.com/beaverbuilder" target="_blank">Twitter</a>.

en: Come by the Beaver Builder Homepage to learn more about what our premium features can do for you!
pt: Visite a página do Beaver Builder para obter mais informações sobre o que as nossas funcionalidades premium podem fazer por si!

en: Comment Count
pt: Contagem de comentários

en: Comments
pt: Comentários

en: Compact
pt: Compacto

en: Company ID
pt: ID da empresa

en: Concave
pt: Côncavo

en: Connect
pt: Ligar

[ctx: Connection data such as an API key.]
en: Error: Missing service data.
pt: Erro: Dados de serviço em falta.

en: Contact Form
pt: Formulário de contacto

en: Contact Form Submission
pt: Submissão do formulário de contacto

en: Contact Support
pt: Contactar o suporte

en: Contact Support URL
pt: URL para contactar o suporte

[ctx: Contact form field label.]
en: Name
pt: Nome

en: Content
pt: Conteúdo

en: Content Color
pt: Cor do conteúdo

en: Content Layout
pt: Layout do conteúdo

en: Content Length
pt: Comprimento do conteúdo

en: Content Pages
pt: Páginas de conteúdo

en: Content Slider
pt: Slider

en: Content Type
pt: Tipo de conteúdo

en: Content Width
pt: Largura do conteúdo

[ctx: Content type.]
en: None
pt: Nenhum

en: Content:
pt: Conteúdo:

en: Continue Editing
pt: Continue a editar

en: Control Bar
pt: Barra de controlo

en: Control Bar Buttons
pt: Botões da barra de controlo

en: Control Bar Overlay
pt: Sobreposição da barra de controlo

en: Control bar overlay specifies if the control bar buttons you choose overlay your slideshow images or site below the slideshow completely.
pt: A sobreposição da barra de controlo especifica se os botões da barra deverão sobrepor-se ou ficar inteiramente abaixo das imagens da apresentação.

en: Controls
pt: Controlos

en: Copy this unique URL and send it to support as directed.
pt: Copie este URL único e envie para o suporte conforme indicado.

en: Countdown
pt: Contagem decrescente

en: Create Gallery
pt: Criar galeria

en: Crop
pt: Cortar

en: Crop set to no will fit the slideshow images to the height you specify and keep the width proportional, whereas crop set to yes will fit the slideshow images to all sides of the content area while cropping the left and right to fit the height you specify.
pt: Se seleccionar "Não", as imagens da apresentação serão ajustadas à altura especificada mantendo a largura proporcional. Se seleccionar "Sim", as imagens da apresentação serão ajustadas à altura e largura da área do conteúdo, cortando as margens necessárias para se ajustar à altura especificada.

en: Current Page
pt: Página actual

[ctx: Currently editing message]
en: Currently Editing %s
pt: A editar %s

en: Custom
pt: Personalizado

en: Custom Query
pt: Consulta personalizada

en: Custom URL
pt: URL personalizado

en: Custom Width
pt: Largura personalizada

[ctx: Custom post type label.]
en: Add New
pt: Adicionar novo

[ctx: Custom post type label.]
en: All
pt: Tudo

[ctx: Custom post type label.]
en: Edit
pt: Editar

[ctx: Custom post type label.]
en: New
pt: Novo

[ctx: Custom post type label.]
en: Nothing found in Trash.
pt: Nada encontrado no lixo.

[ctx: Custom post type label.]
en: Nothing found.
pt: Nada encontrado.

[ctx: Custom post type label.]
en: Parent:
pt: Superior:

[ctx: Custom post type label.]
en: Search
pt: Pesquisar

[ctx: Custom post type label.]
en: Template
pt: Modelo

[ctx: Custom post type label.]
en: Templates
pt: Modelos

[ctx: Custom post type label.]
en: View
pt: Ver

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: %s Categories
pt: Categorias de %s

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Add New Category
pt: Adicionar nova categoria

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: All Categories
pt: Todas as categorias

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Categories
pt: Categorias

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Category
pt: Categoria

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Edit Category
pt: Editar categoria

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: New Category Name
pt: Nome da nova categoria

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Parent Category
pt: Categoria superior

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Parent Category:
pt: Categoria superior:

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Search Categories
pt: Pesquisar categorias

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Type
pt: Tipo

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Update Category
pt: Actualizar categoria

en: Customize Theme
pt: Personalizar tema

en: Dark
pt: Escuro

en: Dashed
pt: Tracejado

en: Date
pt: Data

en: Date Format
pt: Formato da data

en: Date Last Modified
pt: Data da última alteração

en: Day
pt: Dia

en: Days
pt: Dias

en: Deactivated
pt: Desactivado

en: Deactivated!
pt: Desactivada!

en: Debug Mode Disabled
pt: Modo de depuração desactivado

en: Debug Mode Enabled
pt: Modo de depuração activado

en: Decoration
pt: Decoração

en: Default
pt: Por omissão

en: Default Page Heading
pt: Título de página por omissão

en: Default Row Content Width
pt: Largura do conteúdo por omissão

en: Default Row Width
pt: Largura da linha por omissão

[ctx: Default user template category.]
en: Uncategorized
pt: Sem categoria

en: Delay
pt: Atraso

en: Delete Column
pt: Eliminar coluna

en: Descending
pt: Descendente

en: Deselect All
pt: Desselecionar tudo

en: Disable
pt: Desactivar

en: Disable All Templates
pt: Desactivar todos os modelos

en: Disable Debug Mode
pt: Desactivar modo de depuração

en: Disable Right-Click
pt: Desactivar botão direito do rato

en: Disabled
pt: Desactivado

en: Discard
pt: Descartar

en: Discard Changes and Exit
pt: Ignorar alterações e sair

en: Discard changes and exit
pt: Descartar alterações e sair

en: Display
pt: Mostrar

en: Display a Google map.
pt: Mostra um Mapa do Google.

en: Display a WordPress sidebar that has been registered by the current theme.
pt: Mostra uma barra lateral do WordPress que esteja registada pelo tema atual.

en: Display a WordPress widget.
pt: Mostra um widget do WordPress.

en: Display a carousel of your WordPress posts.
pt: Mostra um carrossel dos seus conteúdos do WordPress.

en: Display a collapsible accordion of items.
pt: Mostra um acordeão expansível de itens.

en: Display a collection of tabbed content.
pt: Mostra um conjunto de conteúdos organizados por separadores.

en: Display a grid of your WordPress posts.
pt: Mostra uma grelha dos seus conteúdos do WordPress.

en: Display a group of linked Font Awesome icons.
pt: Mostra um grupo de ícones da biblioteca Font Awesome com ligações.

en: Display a heading, subheading and a button.
pt: Mostra um título, um subtítulo e um botão.

en: Display a slider of your WordPress posts.
pt: Mostra um slider dos seus conteúdos do WordPress.

en: Display a title/page heading.
pt: Mostra um título / título de página.

en: Display an icon and optional title.
pt: Mostra um ícone e um título opcional.

en: Display multiple photos in a gallery view.
pt: Mostra uma galeria com múltiplas imagens.

en: Display multiple photos in a slideshow view.
pt: Mostra uma apresentação com múltiplas imagens.

en: Display products or categories from your WooCommerce store.
pt: Mostra produtos ou categorias da sua loja WooCommerce.

en: Display raw HTML code.
pt: Mostra simples código HTML.

en: Displays multiple slides with an optional heading and call to action.
pt: Mostra múltiplos slides com uma chamada para acção e título opcionais.

en: Displays social buttons.
pt: Mostra botões de redes sociais.

en: Do you really want to delete this column?
pt: Tem a certeza que deseja eliminar esta coluna?

en: Do you really want to delete this item?
pt: Tem a certeza que deseja eliminar este item?

en: Do you really want to delete this module?
pt: Tem a certeza que deseja eliminar este módulo?

en: Do you really want to delete this row?
pt: Tem a certeza que deseja eliminar esta linha?

en: Do you really want to delete this template?
pt: Tem a certeza que deseja eliminar este modelo?

en: Do you really want to discard these changes? All of your changes that are not published will be lost.
pt: Tem a certeza que deseja ignorar estas alterações? Todas as suas alterações não publicadas serão perdidas.

en: Done
pt: Concluído

en: Dot Color
pt: Cor dos pontos

en: Dots
pt: Pontos

en: Dotted
pt: Pontilhado

en: Double
pt: Duplo

en: Drop a row layout or module to get started!
pt: Arraste uma linha ou um módulo para começar!

en: Drop us a line today for a free quote!
pt: Entre em contacto connosco hoje mesmo para um orçamento gratuito!

en: Dropdown Background Color
pt: Cor do fundo do selector

en: Dropdown Link Padding
pt: Espaçamento da ligação do selector

en: Dropdown Padding
pt: Espaçamento do selector

en: Dropdown Shadow
pt: Sombra do selector

en: Dropdowns
pt: Selectores

en: Duplicate
pt: Duplicar

en: Duplicate Column
pt: Duplicar coluna

en: Duplicate Layout
pt: Duplicar layout

[ctx: Duplicate page/post action label.]
en: Duplicate Layout
pt: Duplicar layout

en: Duration
pt: Duração

en: ERROR! We were unable to connect to the update server. If the issue persists, please contact your host and let them know your website cannot connect to updates.wpbeaverbuilder.com.
pt: ERRO! Não foi possível ligar ao servidor de actualizações. Se o problema persistir, por favor contacte o seu serviço de alojamento para informar que o seu site não consegue ligar-se a updates.wpbeaverbuilder.com.

en: Edit
pt: Editar

en: Edit Column
pt: Editar coluna

en: Edit Content
pt: Editar conteúdo

en: Edit Gallery
pt: Editar galeria

en: Edit Playlist
pt: Editar lista de reprodução

en: Edited
pt: Editado

en: Email Address
pt: Endereço de email

en: Email Field
pt: Campo de email

en: Email Field Placeholder
pt: Placeholder do campo de email

en: Email Field Text
pt: Texto do campo de email

en: Email Subject
pt: Assunto do email

en: Embed
pt: Incorporar

en: Enable
pt: Activar

en: Enable All Templates
pt: Activar todos os modelos

en: Enable Audio
pt: Activar áudio

en: Enable Contact Support
pt: Activar contacto do suporte

en: Enable Core Templates Only
pt: Activar apenas os modelos principais

en: Enable Debug Mode
pt: Activar modo de depuração

en: Enable Help Button
pt: Activar botão de ajuda

en: Enable Help Tour
pt: Activar visita guiada

en: Enable Help Video
pt: Activar vídeo de ajuda

en: Enable Knowledge Base
pt: Activar base de conhecimento

en: Enable Templates
pt: Activar modelos

en: Enable User Templates Only
pt: Activar apenas os modelos do utilizador

en: Enable debug mode to generate a unique support url.
pt: Active o modo de depuração para gerar um URL único para suporte.

en: Enable or disable icon sets using the options below or upload a custom icon set. Instructions on how to generate your own custom icon sets can be read %s.
pt: Active ou desactive os conjuntos de ícones usando as opções abaixo, ou carregue um conjunto personalizado de ícones. As instruções sobre como gerar os seus próprios conjuntos personalizados de ícones podem ser consultadas %s.

en: Enabled
pt: Activado

en: Enabled Modules
pt: Módulos activados

en: Enter License Key
pt: Inserir chave de licença

en: Enter a CSS selector for the default page heading to hide it.
pt: Insira um selector CSS para identificar e esconder o título da página.

en: Enter a comma separated list of the post types you would like the builder to work with.
pt: Insira uma lista separada por vírgulas dos tipos de conteúdo com que gostaria de utilizar o construtor de páginas.

en: Enter a list of %1$s.
pt: Insira uma lista de %1$s.

en: Enter a list of authors usernames.
pt: Insira uma lista de nomes de utilizador de autores.

en: Enter a post title to search.
pt: Insira o título de conteúdo para pesquisar.

en: Enter the ID of a site on the network whose templates should override core builder templates. Leave this field blank if you do not wish to override core templates.
pt: Insira o ID de um site na rede cujos modelos devam substituir os modelos principais. Deixe este campo em branco se não desejar substituir os modelos principais.

en: Enter your <a%s>license key</a> to enable remote updates and support.
pt: Insira a sua <a%s>chave de licença</a> para permitir actualizações remotas e suporte.

en: Equal Heights
pt: Alturas iguais

en: Equalize Column Heights
pt: Igualar altura das colunas

en: Error submitting.
pt: Erro ao submeter.

en: Error! A site with that ID doesn't exist.
pt: Erro! Não existe nenhum site com este ID.

en: Error! Could not unzip file.
pt: Erro! Não foi possível descompactar o ficheiro.

en: Error! Please enter a date that is in the future.
pt: Erro! Por favor, insira uma data no futuro.

en: Error! Please enter a number for the site ID.
pt: Erro! Por favor, insira um número para o ID do site.

en: Error! Please enter a valid day.
pt: Erro! Por favor, insira um dia válido.

en: Error! Please enter a valid month.
pt: Erro! Por favor, insira um mês válido.

en: Error! Please enter a valid year.
pt: Erro! Por favor, insira um ano válido.

en: Error! Please enter an iframe for the video embed code.
pt: Erro! Por favor, insira um iframe para este código de incorporação de vídeo.

en: Error! Please upload an icon set from either Icomoon or Fontello.
pt: Erro! Por favor, carregue de um conjunto de ícones de Icomoon ou de Fontello.

en: Error! When downloading from Icomoon, be sure to click the Download Font button and not Generate SVG.
pt: Erro! Ao descarregar de Iconmoon, clique no botão Download Font e não em Generate SVG.

en: Error! You must have at least one feature of the help button enabled.
pt: Erro! Tem de activar pelo menos uma funcionalidade.

en: Error! You must have at least one icon set enabled.
pt: Erro! Pelo menos um conjunto de ícones tem de estar activado.

en: Error: Could not connect to Campayn. %s
pt: Erro: Não foi possível ligar ao Campayn. %s

en: Error: Could not connect to Constant Contact. %s
pt: Erro: Não foi possível ligar ao Constant Contact. %s

en: Error: Could not connect to Enormail. %s
pt: Erro: Não foi possível ligar ao Enormail. %s

en: Error: Could not connect to MailerLite. %s
pt: Erro: Não foi possível ligar ao MailerLite. %s

en: Error: Could not connect to Mailrelay. %s
pt: Erro: Não foi possível ligar ao Mailrelay. %s

en: Error: Could not connect to Mautic. %s
pt: Erro: Não foi possível ligar ao Mautic. %s

en: Error: Could not connect to SendinBlue. %s
pt: Erro: Não foi possível ligar ao SendinBlue. %s

en: Error: Could not connect to Sendy. %s
pt: Erro: Não foi possível ligar ao Sendy. %s

en: Error: Could not connect to iContact Pro. %s
pt: Erro: Não foi possível ligar ao iContact Pro. %s

en: Error: Could not connect to iContact. %s
pt: Erro: Não foi possível ligar ao iContact. %s

en: Error: Could not subscribe to SendinBlue. %s
pt: Erro: Não foi possível subscrever o SendinBlue. %s

en: Error: Invalid API data.
pt: Erro: Dados da API inválidos.

en: Error: Please check your API URL and API key.
pt: Erro: Por favor, verifique o URL da sua API e a chave de API.

en: Error: Please check your API credentials.
pt: Erro: Por favor, verifique as suas credenciais de API.

en: Error: Please check your API key.
pt: Erro: Por favor, verifique a sua chave de API.

en: Error: Please check your API key. %s
pt: Erro: Por favor, verifique a sua chave de API. %s

en: Error: Please check your API token. %s
pt: Erro: Por favor, verifique o seu token de API. %s

en: Error: Please check your API token. Code: %s
pt: Erro: Por favor, verifique o seu token de API. Código: %s

en: Error: Please check your Account ID. %s
pt: Erro: Por favor, verifique o seu ID de conta. %s

en: Error: Please enter a valid Authorization Code.
pt: Erro: Por favor, insira um código de autorização válido.

en: Error: You must provide a Host.
pt: Erro: Tem de indicar um servidor.

en: Error: You must provide a app ID.
pt: Erro: Tem de indicar um ID da aplicação.

en: Error: You must provide a app password.
pt: Erro: Tem de indicar uma senha da aplicação.

en: Error: You must provide a company ID.
pt: Erro: Tem de indicar um ID de empresa.

en: Error: You must provide a list ID.
pt: Erro: Tem de indicar um ID de lista.

en: Error: You must provide a profile ID.
pt: Erro: Tem de indicar um ID de perfil.

en: Error: You must provide a username.
pt: Erro: Tem de indicar um nome de utilizador.

en: Error: You must provide an API URL.
pt: Erro: Tem de indicar um URL de API.

en: Error: You must provide an API key.
pt: Erro: Tem de indicar uma chave de API.

en: Error: You must provide an API token.
pt: Erro: Tem de indicar um token de API.

en: Error: You must provide an API username.
pt: Erro: Tem de indicar um nome de utilizador de API.

en: Error: You must provide an APP ID.
pt: Erro: Tem de indicar um ID de APP.

en: Error: You must provide an Access Key.
pt: Erro: Tem de indicar uma chave de acesso.

en: Error: You must provide an Account ID.
pt: Erro: Tem de indicar um ID de conta.

en: Error: You must provide an Authorization Code.
pt: Erro: Tem de indicar código de autorização.

en: Error: You must provide an access token.
pt: Erro: Tem de indicar um token de acesso.

en: Error: You must provide an app ID.
pt: Erro: Tem de indicar um ID de aplicação.

en: Error: You must provide an app password.
pt: Erro: Tem de indicar uma senha de aplicação.

en: Error: You must provide an email address.
pt: Erro: Tem de indicar um endereço de email.

en: Error: You must provide your Mautic app user password.
pt: Erro: Tem de indicar a sua senha da app Mautic.

en: Error: You must provide your Mautic app username.
pt: Erro: Tem de indicar o seu nome de utilizador da app Mautic.

en: Error: You must provide your Mautic installation URL.
pt: Erro: Tem de indicar o URL da sua instalação do Mautic.

en: Error: You must provide your Sendy installation URL.
pt: Erro: Tem de indicar o URL da sua instalação do Sendy.

en: Example: page, post, product
pt: Exemplo: página, artigo, produto

en: Excerpt
pt: Excerto

en: Exclude Current Post
pt: Excluir o conteúdo actual

en: Exclude the current post from the query.
pt: Exclua o conteúdo actual da consulta.

en: Exit
pt: Sair

en: Expand First Item
pt: Expandir o primeiro item

en: Expanded
pt: Expandido

en: Expert support from our world-class support team.
pt: Suporte especializado fornecido pela nossa equipa de suporte de primeira categoria.

en: Export All
pt: Exportar tudo

en: Export Selected
pt: Exportar seleccionados

en: Export Template Data
pt: Exportar dados de modelos

en: Facebook Button
pt: Botão do Facebook

en: Fade In On Hover
pt: Fade in ao passar com o rato

en: Fallback Image
pt: Imagem alternativa

en: Fallback Photo
pt: Imagem alternativa

en: Family
pt: Família

en: Fast
pt: Rápida

en: Featured Image
pt: Imagem de destaque

en: Featured Products
pt: Produtos em destaque

en: Features Min Height
pt: Altura mínima das funcionalidades

en: Feed URL
pt: URL do feed

en: Field Loading...
pt: A carregar campo...

[ctx: Field name to add.]
en: Add %s
pt: Adicionar %s

en: Fields
pt: Campos

en: Fill
pt: Preencher

en: Filter
pt: Filtrar

en: Fit
pt: Ajustar

en: Fix Errors
pt: Resolver erros

en: Fixed
pt: Fixo

en: Fixed Width
pt: Largura fixa

en: Flat
pt: Sólido

en: Font
pt: Fonte

en: For example, if your number is 10%, your suffix would be "%".
pt: Por exemplo, se o número for 10%, o sufixo deverá ser "%".

en: For example, if your number is US$ 10, your prefix would be "US$ ".
pt: Por exemplo, se o número for € 10, o prefixo deverá ser "€ ".

en: For more time-saving features and access to our expert support team, <a href="%s" target="_blank">upgrade today</a>.
pt: Para obter mais funcionalidades para lhe poupar tempo e aceder à nossa equipa de suporte especializada, <a href="%s" target="_blank">actualize hoje mesmo</a>.

en: For multiple tags, separate with comma.
pt: Para múltiplas etiquetas, separe por vírgulas.

en: For that, check our <a href="%1$s" target="_blank">Knowledge Base</a> or try searching <a href="%2$s" target="_blank">the Beaver Builders Facebook group</a>.
pt: Para isso, consulte a nossa <a href="%1$s" target="_blank">base de conhecimento</a> ou faça uma pesquisa no <a href="%2$s" target="_blank">grupo do Facebook do Beaver Builder</a>.

en: Form
pt: Formulário

en: Found in your MailerLite account under Integrations > Developer API.
pt: A sua chave de API pode ser encontrada na sua conta MailerLite em Integrations > Developer API.

en: Found in your Sendy application under Settings.
pt: A sua chave de API pode ser encontrada na sua conta Sendy em Settings.

en: Found license using FL_LICENSE_KEY global.
pt: Foi encontrada uma licença através da global FL_LICENSE_KEY.

en: Frontend
pt: Frente do site

en: Full Height
pt: Altura total

en: Full Size
pt: Tamanho original

en: Full Text
pt: Texto completo

en: Full Width
pt: Em toda a largura

en: Full width content spans the width of the page from edge to edge. Fixed content is no wider than the Row Max Width set in the Global Settings.
pt: O conteúdo em toda a largura ocupa a página de uma ponta à outra. O conteúdo de largura fixa não ultrapassa a largura máxima de linha configurada nas definições globais.

en: Full width rows span the width of the page from edge to edge. Fixed rows are no wider than the Row Max Width set in the Global Settings.
pt: As linhas em toda a largura ocupam a página de uma ponta à outra. As linhas de largura fixa não ultrapassam a largura máxima de linha configurada nas definições globais.

en: Fullscreen Button
pt: Botão de ecrã inteiro

en: Gallery
pt: Galeria

[ctx: Gallery layout: thumbnails.]
en: Thumbs
pt: Miniaturas

en: General
pt: Gerais

[ctx: General settings form field label. Intended meaning: "Enable auto spacing for responsive layouts?"]
en: Enable Auto Spacing
pt: Activar espaçamento automático

[ctx: General settings form field label. Intended meaning: "Responsive layout enabled?"]
en: Enabled
pt: Activado

[ctx: General settings form field label. Intended meaning: "Show page heading?"]
en: Show
pt: Mostrar

[ctx: Generic add button label for adding new content.]
en: Add
pt: Adicionar

en: Get Help
pt: Obter ajuda

en: Get More Features
pt: Obter mais funcionalidades

en: Get Started
pt: Começar

en: Get more time-saving features, modules, and expert support.
pt: Obter mais funcionalidades para lhe poupar tempo, módulos e suporte especializado.

en: Get started by choosing a layout template to customize, or build a page from scratch by selecting the blank layout template.
pt: Comece por escolher um modelo de layout para personalizar, ou construa uma página de raiz escolhendo o modelo de layout em branco.

en: Getting Started - Building your first page.
pt: Introdução - Como criar a sua primeira página.

en: Getting Started Video
pt: Vídeo de introdução

en: Global Rows, Columns and Modules Editing
pt: Edição de linhas, colunas e módulos globais

en: Global Settings
pt: Definições globais

en: Global rows, cols and modules can be added to multiple pages and edited in one place.
pt: Linhas, colunas e módulos globais podem ser adicionados a múltiplas páginas e editadas num só local.

en: Google Plus Button
pt: Botão do Google Plus

en: Gradient
pt: Gradiente

en: Grid
pt: Grelha

en: Group
pt: Grupo

en: HTML Element
pt: Elemento HTML

en: HTML Tag
pt: Etiqueta HTML

en: Hamburger Icon
pt: Ícone hambúrguer

en: Hamburger Icon + Label
pt: Ícone hambúrguer + legenda

en: Heading
pt: Título

en: Heading Color
pt: Cor do título

en: Heading Size
pt: Tamanho do título

en: Heading Tag
pt: Etiqueta do título

en: Height
pt: Altura

en: Help
pt: Ajuda

en: Help Button
pt: Botão de ajuda

en: Help Button Settings
pt: Definições do botão de ajuda

en: Help Tour
pt: Visita guiada

en: Help Video
pt: Vídeo de ajuda

en: Help Video Embed Code
pt: Código de incorporação do vídeo de ajuda

en: Helpful Tools
pt: Ferramentas úteis

en: Hide
pt: Esconder

en: Highlight
pt: Realçar

en: Hook updated
pt: Hook actualizado

en: Horizontal Orientation
pt: Orientação horizontal

en: Horizontal Padding
pt: Espaçamento horizontal

en: Host
pt: Servidor

en: Hour
pt: Hora

en: Hours
pt: Horas

en: Hover Color
pt: Cor ao passar com o rato

en: Hover Transition
pt: Transição ao passar com o tato

[ctx: How many posts to skip.]
en: Offset
pt: Ignorar

en: I Accept the Terms and Conditions
pt: Aceito os termos e condições

en: Icon
pt: Ícone

en: Icon Colors
pt: Cores do ícone

en: Icon Group
pt: Grupo de ícones

en: Icon Position
pt: Posição do ícone

en: Icon Settings
pt: Definições de ícones

en: Icon Structure
pt: Estrutura do ícone

en: Icon Visibility
pt: Visibilidade do ícone

en: Icons
pt: Ícones

en: Icons for the main site must be managed in the network admin.
pt: Ícones para o site principal têm de ser geridos na administração da rede.

en: If enabled we will send anonymous usage stats to help improve the plugin.
pt: Se activado, serão enviados dados anónimos com estatísticas de utilização para ajudar a melhorar o plugin.

en: If you can't find an answer, consider upgrading to a premium version of Beaver Builder. Our expert support team is waiting to answer your questions and help you build your website. <a href="%s" target="_blank">Learn More</a>.
pt: Se não encontrar uma resposta, considere actualizar para uma versão premium do Beaver Builder. A nossa equipa de suporte está disponível para responder a qualquer pergunta e ajudar na criação do seu site. <a href="%s" target="_blank">Saiba mais</a>.

en: If you can't find an answer, feel free to <a href="%s" target="_blank">send us a message with your question.</a>
pt: Se não encontrar uma resposta, sinta-se à vontade para nos <a href="%s" target="_blank">enviar uma mensagem com a sua dúvida</a>.

en: If you need to export templates for import into another site, please use the exporter at <a href="%s">Tools > Export</a>.
pt: Se precisar de exportar modelos para importar noutro site, por favor use o exportador em <a href="%s">Ferramentas > Exportar</a>.

en: If you want to show this field, please provide valid Site and Secret Keys.
pt: Se quer mostrar este campo, por favor insira a chave do site e chave secreta.

en: If your overall theme/images are lighter in color, light will display buttons in a darker color scheme and vice versa for dark.
pt: Se a maioria das imagens ou tema for em tom claro, a opção "Claro" irá mostrar os botões num tom escuro, e vice versa para a opção "Escuro".

en: Image
pt: Imagem

en: Image Position
pt: Posição da imagem

en: Image Size
pt: Tamanho da imagem

en: Image Spacing
pt: Espaçamento da imagem

en: Image Type
pt: Tipo de imagem

en: Image Width
pt: Largura da imagem

[ctx: Image size.]
en: Full Size
pt: Tamanho original

[ctx: Image size.]
en: Large
pt: Grande

[ctx: Image size.]
en: Medium
pt: Média

[ctx: Image size.]
en: Thumbnail
pt: Miniatura

[ctx: Image type.]
en: None
pt: Nenhum

en: Import <strong>posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags</strong> from a WordPress export file.
pt: Importe <strong>artigos, páginas, comentários, campos personalizados, categorias e etiquetas</strong> a partir de um ficheiro de exportação do WordPress.

en: Incorrect type.
pt: Tipo incorrecto.

en: Info
pt: Informações

en: Inline
pt: Em linha

en: Insert
pt: Inserir

en: Inside Bar
pt: Dentro da barra

en: Install Error! We detected that Beaver Builder appears to be installed in a folder called <kbd>%s</kbd>.<br />For automatic updates to work the plugin must be installed in the folder <kbd>bb-plugin</kbd>.
pt: Erro de instalação! Foi detectado que o Beaver Builder está instalado numa pasta de nome <kbd>%s</kbd>.<br />Para as actualizações automáticas funcionarem, o plugin tem de estar instalado na pasta <kbd>bb-plugin</kbd>.

en: Installation URL
pt: URL da instalação

en: Invisible
pt: Invisível

en: Italic
pt: Itálico

en: Item Spacing
pt: Espaçamento entre itens

en: Items
pt: Itens

en: Join the Community
pt: Aderir à comunidade

en: Keep changes drafted and exit
pt: Manter alterações como rascunho e sair

en: Keyboard Shortcuts
pt: Atalhos de teclado

[ctx: Keyboard action to dismiss the current task or panel]
en: Dismiss Active Panel
pt: Descartar o painel activo

[ctx: Keyboard action to open save template form]
en: Save New Template
pt: Guardar novo modelo

[ctx: Keyboard action to open the global settings panel]
en: Open Global Settings
pt: Abrir definições globais

[ctx: Keyboard action to open the layout settings panel]
en: Open Layout Settings
pt: Abrir definições do layout

[ctx: Keyboard action to open the module search panel]
en: Display Module Search
pt: Mostrar módulo de pesquisa

[ctx: Keyboard action to publish any pending changes]
en: Publish changes without leaving builder
pt: Publicar alterações sem deixar o construtor

[ctx: Keyboard action to save changes]
en: Save Layout
pt: Guardar layout

[ctx: Keyboard action to show modules tab]
en: Open Modules Tab
pt: Abrir separador dos módulos

[ctx: Keyboard action to show rows tab]
en: Open Rows Tab
pt: Abrir separador das linhas

[ctx: Keyboard action to show saved tab]
en: Open Saved Tab
pt: Abrir separador dos guardados

[ctx: Keyboard action to show templates tab]
en: Open Templates Tab
pt: Abrir separador dos modelos

[ctx: Keyboard action to switch between light and dark UI brightness]
en: Change UI Brightness
pt: Alterar brilho da interface do utilizador

[ctx: Keyboard action to toggle preview mode]
en: Toggle Preview Mode
pt: Modo de pré-visualização

en: Knowledge Base
pt: Base de conhecimento

en: Knowledge Base URL
pt: URL da base de conhecimento

en: Label
pt: Legenda

[ctx: Label size.]
en: Large
pt: Grande

[ctx: Label size.]
en: Medium
pt: Média

[ctx: Label size.]
en: Small
pt: Pequena

en: Landing Pages
pt: Páginas iniciais

en: Landscape
pt: Paisagem

en: Large
pt: Grande

en: Large &amp; Medium Devices Only
pt: Apenas dispositivos grandes e médios

en: Large Devices Only
pt: Apenas dispositivos grandes

en: Launch Page Builder
pt: Iniciar Construtor de Páginas

en: Layout CSS & Javascript
pt: CSS e JavaScript do layout

en: Layout CSS / Javascript
pt: CSS / Javascript do layout

en: Layout Templates
pt: Modelos de layout

en: Layout status updated
pt: O estado do layout foi actualizado

en: Layout type updated
pt: Tipo de layout actualizado

en: Learn More
pt: Saiba mais

en: Left
pt: Esquerda

en: Left & Right Sidebar
pt: Barra lateral esquerda e direita

en: Left Bottom
pt: Inferior à esquerda

en: Left Center
pt: Centro à esquerda

en: Left Content
pt: À esquerda do conteúdo

en: Left Sidebar
pt: Barra lateral esquerda

en: Left To Right
pt: Da esquerda para a direita

en: Left Top
pt: Superior à esquerda

en: Left of Heading
pt: À esquerda do título

en: Left of Text and Heading
pt: À esquerda do texto e do título

en: Let's Get Building!
pt: Vamos começar a construir!

en: License
pt: Licença

en: License Removed
pt: Licença removida

en: License key saved!
pt: Chave de licença guardada!

en: Light
pt: Claro

en: Lightbox Content
pt: Conteúdo da lightbox

en: Lightbox Photo Size
pt: Tamanho da imagem da lightbox

en: Line
pt: Linha

en: Line Height
pt: Altura da linha

en: Line Through
pt: Rasurado

en: Link
pt: Ligação

en: Link Color
pt: Cor da ligação

en: Link Hover Background Color
pt: Cor do fundo da ligação ao passar com o rato

en: Link Hover Color
pt: Cor da ligação ao passar com o rato

en: Link Padding
pt: Espaçamento da ligação

en: Link Text
pt: Texto da ligação

en: Link Type
pt: Tipo de ligação

en: Link Typography
pt: Tipografia da ligação

en: Link URL
pt: URL da ligação

[ctx: Link placeholder]
en: http://www.example.com
pt: http://www.exemplo.com

[ctx: Link text]
en: here
pt: aqui

en: Link type applies to how the image should be linked on click. You can choose a specific URL, the individual photo or a separate page with the photo.
pt: O tipo de ligação refere-se à ligação ao clicar na imagem. Pode escolher um URL específico, a imagem em si ou uma página com a imagem.

[ctx: Link type.]
en: None
pt: Nenhuma

en: Links
pt: Ligações

en: List
pt: Lista

en: List ID
pt: ID da lista

en: Load More
pt: Carregar mais

en: Load More Button
pt: Botão "Carregar mais"

en: Loading...
pt: A carregar...

en: Locked
pt: Bloqueado

en: Logged In User
pt: Utilizador com sessão iniciada

en: Logged Out User
pt: Utilizador sem sessão iniciada

[ctx: MailChimp list group.]
en: Groups
pt: Grupos

en: Main Query
pt: Consulta principal

en: Make this saved row or module global?
pt: Tornar global este item guardado?

en: Manage Templates
pt: Gerir modelos

en: Map
pt: Mapa

en: Margins
pt: Margens

en: Mautic Password
pt: Senha do Mautic

en: Mautic Username
pt: Nome de utilizador do Mautic

en: Max Content Width
pt: Largura máxima do conteúdo

en: Max Width
pt: Largura máxima

en: Media
pt: Multimédia

en: Media Library
pt: Biblioteca multimédia

en: Medium
pt: Médio

en: Medium &amp; Small Devices Only
pt: Apenas dispositivos médios e pequenos

en: Medium Device Breakpoint
pt: Ponto de ruptura de dispositivos médios

en: Medium Devices Only
pt: Apenas dispositivos médios

en: Menu Alignment
pt: Alinhamento do menu

en: Menu Background Color
pt: Cor de fundo do menu

en: Menu Background Color (Mobile)
pt: Cor de fundo do menu (Dispositivos móveis)

en: Menu Button
pt: Botão do menu

en: Menu Order
pt: Ordem no menu

en: Message
pt: Mensagem

en: Message Sent!
pt: Mensagem enviada!

en: Message failed. Please try again.
pt: A mensagem falhou. Por favor tente de novo.

[ctx: Message that displays when a panel tab has no view to display]
en: Sorry, no content was found!
pt: Desculpe, nenhum conteúdo encontrado!

[ctx: Message that displays when there are no templates to display]
en: Sorry, no templates were found!
pt: Desculpe, nenhum modelo encontrado!

en: Meta Key
pt: Chave de metadados

en: Meta Value (Alphabetical)
pt: Valor de metadados (Alfabético)

en: Meta Value (Numeric)
pt: Valor de metadados (Numérico)

en: Minute
pt: Minuto

en: Minutes
pt: Minutos

en: Misc
pt: Diversos

en: Mobile Photo
pt: Imagem em dispositivos móveis

en: Mobile Text Colors
pt: Cores do texto em dispositivos móveis

en: Module
pt: Módulo

en: Module Saved!
pt: Módulo guardado!

[ctx: Module settings form tab. Display on mobile devices.]
en: Mobile
pt: Dispositivos móveis

en: Modules
pt: Módulos

en: Modules Used
pt: Módulos usados

en: Month
pt: Mês

en: More
pt: Mais

en: More Link
pt: Ligação "Mais"

en: More Link Text
pt: Texto da ligação "Mais"

en: Move
pt: Mover

en: Move Column
pt: Mover coluna

en: Move Parent
pt: Mover superior

en: Move your mouse over rows, columns or modules to edit and interact with them.
pt: Passe com o rato por cima das linhas, colunas ou módulos para editar e interagir.

en: Multiple Products
pt: Múltiplos produtos

en: My Account
pt: A minha conta

en: NOTE:
pt: NOTA:

en: NOTE: Not all custom post types may be supported.
pt: AVISO: Alguns tipos de conteúdo poderão não ser suportados.

en: Name
pt: Nome

en: Name Field
pt: Campo de nome

en: Name Field Placeholder
pt: Placeholder do campo de nome

en: Name Field Text
pt: Texto do campo de nome

en: Nav Position
pt: Posição da navegação

en: Nav Type
pt: Tipo de navegação

[ctx: Nav type.]
en: None
pt: Nenhuma

en: Navigation Arrows
pt: Setas da navegação

en: Navigational arrows allow the visitor to freely move through the images in your slideshow. These are larger arrows that overlay your slideshow images and are separate from the control bar navigational arrows.
pt: As setas de navegação permitem ao visitante navegar livremente nas imagens da sua apresentação. São setas grandes sobrepostas às imagens da sua apresentação e são separadas das setas da navegação da barra de controlo.

en: Need Some Help?
pt: Precisa de ajuda?

en: Never
pt: Nunca

en: New Column
pt: Nova coluna

en: New Row
pt: Nova linha

en: New Window
pt: Nova janela

en: Next
pt: Seguinte

en: No
pt: Não

en: No Columns Found
pt: Nenhuma coluna encontrada

en: No Follow
pt: Não seguir

en: No Group
pt: Nenhum grupo

en: No Menus Found
pt: Nenhum menu encontrado

en: No Modules Found
pt: Nenhum módulo encontrado

en: No Notifications.
pt: Sem notificações.

en: No Photo
pt: Nenhuma imagem

en: No Results Message
pt: Mensagem em caso de falta de resultados

en: No Revisions Found
pt: Nenhuma revisão encontrada

en: No Rows Found
pt: Nenhuma linha encontrada

en: No Thanks
pt: Não, obrigado

[ctx: No content panel search results found]
en: No Results Found
pt: Nenhum resultado encontrado

en: No license info found.
pt: Nenhuma informação de licença encontrada.

en: No new changes to save
pt: Nenhuma alteração para guardar

en: No results found.
pt: Nenhum resultado encontrado.

en: No saved columns found.
pt: Nenhuma coluna guardada.

en: No saved modules found.
pt: Nenhum módulo guardado.

en: No saved rows found.
pt: Nenhuma linha guardada.

en: No settings selected.
pt: Nenhuma definição seleccionada.

en: No, Thank You
pt: Não, obrigado

en: None
pt: Nenhum

en: None Selected
pt: Nenhum seleccionado

en: Not Active!
pt: Não activa!

en: Not valid Themer layout.
pt: Não é um layout válido do Themer.

en: Nothing new to publish
pt: Nenhuma alteração para publicar

en: Notification Subject
pt: Assunto da notificação

en: Notifications
pt: Notificações

en: Now that you know the basics, you're ready to start building! If at any time you need help, click the help icon in the upper right corner to access the help menu. Happy building!
pt: Agora que já sabe o essencial, está pronto para começar a construir! Se precisar de ajuda, clique no ícone de ajuda no canto superior direito para aceder ao menu de ajuda. Boas construções!

en: Number
pt: Número

en: Number Background Color
pt: Cor de fundo dos números

en: Number Border Radius
pt: Arredondamento das bordas dos números

en: Number Color
pt: Cor dos números

en: Number Counter
pt: Contador numérico

en: Number Position
pt: Posição do número

en: Number Prefix
pt: Prefixo do número

en: Number Size
pt: Tamanho dos números

en: Number Spacing
pt: Espaçamento entre números

en: Number Suffix
pt: Sufixo do número

en: Number Type
pt: Tipo de número

en: Number of Posts
pt: Número de conteúdos

en: Number of Posts to Move
pt: Número de conteúdos a mover

en: Number of Products
pt: Número de produtos

en: Number of seconds to complete the animation.
pt: Número de segundos para concluir a animação.

en: Numbers
pt: Números

en: Numbers + Circles
pt: Números + círculos

en: Numbers and Text
pt: Números e texto

en: Oblique
pt: Oblíquo

en: Ok, got it!
pt: Ok, compreendido!

en: On Hover
pt: Ao passar com o rato

en: Once you're finished, click the Done button to publish your changes, save a draft or revert back to the last published state.
pt: Quando terminar, clique no botão "Concluído" para publicar as suas alterações, guardar um rascunho ou reverter para a última publicação.

en: One feature per line. HTML is okay.
pt: Uma funcionalidade por linha. Pode usar HTML.

en: Only Numbers
pt: Apenas números

en: Optional. Set the <a%s>capability</a> required for users to view this column.
pt: Opcional. Defina a <a%s>capacidade</a> necessária para os utilizadores visualizarem esta coluna.

en: Optional. Set the <a%s>capability</a> required for users to view this module.
pt: Opcional. Defina a <a%s>capacidade</a> necessária para os utilizadores visualizarem este módulo.

en: Optional. Set the <a%s>capability</a> required for users to view this row.
pt: Opcional. Defina a <a%s>capacidade</a> necessária para os utilizadores visualizarem esta linha.

en: Order
pt: Ordem

en: Order By
pt: Ordenar por

en: Order Tracking
pt: Acompanhar encomenda

en: Orientation
pt: Orientação

en: Other
pt: Outros

en: Overlay
pt: Sobreposição

en: Overlay Background Color
pt: Cor de fundo da sobreposição

en: Overlay Color
pt: Cor de sobreposição

en: Overlay Colors
pt: Cores da sobreposição

en: Overlay Enabled
pt: Activar sobreposição

en: Overlay Hide
pt: Esconder sobreposição

en: Overlay Hide Delay
pt: Atraso para esconder sobreposição

en: Overlay Text Color
pt: Cor do texto da sobreposição

en: Overlay hide will hide the control bar after however many seconds you specify below. They will reappear upon mouse over.
pt: Esconder sobreposição permite esconder a barra de controlo sobreposta após o tempo de espera em segundos especificado abaixo. A barra volta a aparecer ao passar com o rato na apresentação.

en: Overline
pt: Sobrelinha

en: Override Core Templates
pt: Substituir modelos principais

en: Override network settings?
pt: Sobrepor às definições da rede?

en: PHP Version
pt: Versão do PHP

en: Padding
pt: Espaçamento

en: Pages → Add New
pt: Páginas 	 Adicionar nova

en: Pagination
pt: Paginação

en: Pagination Style
pt: Estilo de paginação

[ctx: Pagination style.]
en: None
pt: Nenhum

en: Panorama
pt: Panorâmica

en: Parent Category ID
pt: ID da categoria superior

en: Parent Settings
pt: Definições de superior

en: Password associated with the username. Make this a Long passPhrase.
pt: Senha associada ao nome de utilizador. Crie uma frase longa.

en: Paste color here...
pt: Colar cor aqui...

en: Pause On Hover
pt: Pausar ao passar com o rato

en: Percent
pt: Percentagem

en: Phone
pt: Telefone

en: Phone Field
pt: Campo de telefone

en: Phone Field Placeholder
pt: Placeholder do campo de telefone

en: Photo
pt: Imagem

en: Photo Count
pt: Contagem de imagens

[ctx: Photo Crop.]
en: None
pt: Não

en: Photo File
pt: Ficheiro da imagem

en: Photo Link
pt: Ligação para a imagem

en: Photo Page
pt: Página da imagem

en: Photo Selected
pt: Imagem seleccionada

en: Photo Size
pt: Tamanho das imagens

en: Photo Source
pt: Origem da imagem

en: Photo Spacing
pt: Espaçamento das imagens

en: Photo URL
pt: URL da imagem

[ctx: Photo size.]
en: Large
pt: Grande

[ctx: Photo size.]
en: Medium
pt: Médio

[ctx: Photo size.]
en: Small
pt: Pequeno

en: Photos
pt: Imagens

en: Photos Selected
pt: Imagens seleccionadas

en: Pinterest Button
pt: Botão do Pinterest

en: Play Button
pt: Botão de reprodução

en: Playback
pt: Reprodução

en: Please Wait...
pt: Por favor, aguarde...

en: Please check the captcha to verify you are not a robot.
pt: Por favor, verifique o captcha para confirmar que não é um robô.

en: Please connect an account before saving.
pt: Por favor, ligue uma conta antes de guardar.

en: Please enter a color first.
pt: Por favor, primeiro insira uma cor.

en: Please enter a message.
pt: Por favor, insira uma mensagem.

en: Please enter a subject.
pt: Por favor, insira um assunto.

en: Please enter a valid email address.
pt: Por favor, insira um endereço de email válido.

en: Please enter a valid email.
pt: Por favor, insira um email válido.

en: Please enter a valid license key to enable automatic updates.
pt: Por favor, insira uma chave de licença válida para activar actualizações automáticas.

en: Please enter a valid license key to enable automatic updates. %s
pt: Por favor, insira uma chave de licença válida para activar actualizações automáticas. %s

en: Please enter a valid phone number.
pt: Por favor, insira um número de telefone válido.

en: Please enter at least one tag before saving.
pt: Por favor, insira pelo menus uma etiqueta antes de guardar.

en: Please enter your name.
pt: Por favor, insira o seu nome.

en: Please register keys for your website at the <a%s>Google Admin Console</a>
pt: Por favor, registe as chaves para o seu site na <a%s>Consola de Administração do Google</a>.

en: Please register keys for your website at the <a%s>Google Admin Console</a>.
pt: Por favor, registe as chaves para o seu site na <a%s>Consola de Administração do Google</a>.

en: Please register this website with AWeber to get your Authorization Code. <a%s>Register Now</a>
pt: Por favor, registe este site com o AWeber para receber o seu código de autorização. <a%s>Registar agora</a>

en: Please select a list before saving.
pt: Por favor, seleccione uma lista antes de guardar.

en: Please select an account before saving.
pt: Por favor, seleccione uma conta antes de guardar.

en: Please select either a background layout or content layout before submitting.
pt: Por favor, escolha um layout de fundo ou de conteúdo antes de enviar.

en: Please subscribe to enable automatic updates for this plugin.
pt: Por favor, subscreva para receber actualizações automáticas deste plugin.

en: Please subscribe to enable automatic updates for this plugin. %s
pt: Por favor, subscreva para receber actualizações automáticas deste plugin. %s

en: Please type "uninstall" in the box below to confirm that you really want to uninstall the page builder and all of its data.
pt: Por favor, insira "uninstall" na caixa abaixo para confirmar que deseja realmente desinstalar o construtor de páginas e todos os seus dados.

en: Plugin Branding
pt: Identidade do plugin

en: Plugin Icon URL
pt: URL do ícone do plugin

en: Plugin Name
pt: Nome do plugin

[ctx: Plugin action link label.]
en: Change Log
pt: Registo de alterações

[ctx: Plugin action link label.]
en: Upgrade
pt: Actualizar

[ctx: Plugin setup page: Delete icon set.]
en: Delete
pt: Eliminar

[ctx: Plugin setup page: Modules.]
en: All
pt: Todos

en: Plugins Count
pt: Quantidade de plugins

en: Plus sign
pt: Sinal "+"

en: Popularity
pt: Popularidade

en: Portrait
pt: Retrato

en: Position
pt: Posição

en: Post Alignment
pt: Alinhamento do conteúdo

en: Post Background Color
pt: Cor de fundo do conteúdo

en: Post Hover Transition
pt: Transição dos conteúdos ao passar com o rato

en: Post Icon
pt: Ícone do conteúdo

en: Post Icon Color
pt: Cor do ícone do conteúdo

en: Post Icon Position
pt: Posição do ícone do conteúdo

en: Post Icon Size
pt: Tamanho do ícone do conteúdo

en: Post Info
pt: Informações do conteúdo

en: Post Info Color
pt: Cor das informações do conteúdo

en: Post Max Width
pt: Largura máxima dos conteúdos

en: Post Padding
pt: Espaçamento do conteúdo

en: Post Spacing
pt: Espaçamento entre conteúdos

en: Post Terms
pt: Termos do conteúdo

en: Post Type
pt: Tipo de conteúdo

en: Post Types
pt: Tipos de conteúdo

en: Post Width
pt: Largura do conteúdo

en: Post was not valid Themer layout.
pt: O conteúdo não é um layout válido do Themer.

en: Posted in
pt: Publicado em

en: Posts
pt: Conteúdos

en: Posts Carousel
pt: Carrossel de conteúdos

en: Posts Per Page
pt: Conteúdos por página

en: Posts Slider
pt: Slider de conteúdos

en: Premium Features
pt: Funcionalidades Premium

en: Preview Layout
pt: Pré-visualizar layout

en: Price
pt: Preço

en: Price Box
pt: Caixa de preço

en: Price Size
pt: Tamanho do preço

[ctx: Price features displayed in pricing box.]
en: Features
pt: Funcionalidades

en: Pricing Box
pt: Caixa de preço

en: Pricing Boxes
pt: Caixas de preço

en: Pricing Table
pt: Tabela de preços

en: Product Category
pt: Categoria do produto

en: Product ID
pt: ID do produto

en: Product IDs
pt: IDs dos produtos

en: Product Page
pt: Página do produto

en: Products IDs
pt: IDs dos produtos

en: Products Source
pt: Origem dos produtos

en: Profile ID
pt: ID do perfil

en: Publish
pt: Publicar

en: Publish Changes
pt: Publicar alterações

en: Publish Your Changes
pt: Publicar as suas alterações

en: Publish changes and exit
pt: Publicar alterações e sair

en: Publishing Changes
pt: A publicar alterações

en: Pull images from the WordPress media library or a gallery on your SmugMug site by inserting the RSS feed URL from SmugMug. The RSS feed URL can be accessed by using the get a link function in your SmugMug gallery.
pt: Obter imagens da biblioteca multimédia do WordPress ou uma galeria no seu site SmugMug inserindo o URL do feed RSS do SmugMug. Pode aceder ao URL do feed RSS usando a função "get a link" na sua galeria do SmugMug.

en: Radius
pt: Raio

en: Radius &amp; Shadow
pt: Raio e sombra

en: Random
pt: Aleatório

en: Random Bars
pt: Barras aleatórias

en: Random Boxes
pt: Caixas aleatórias

en: Randomize Photos
pt: Imagens aleatórias

en: Rating
pt: Classificação

en: Read More
pt: Ler mais

en: Ready to find out more?
pt: Pronto para saber mais?

en: Ready to start building? Add a new page and jump into Beaver Builder by clicking the Page Builder tab shown on the image.
pt: Pronto para começar a construir? Adicione uma nova página e use o Beaver Builder clicando no separador mostrado na imagem.

en: Rebuilt the theme cache
pt: A cache do tema foi recriada

en: Recent Products
pt: Produtos recentes

en: Rectangle
pt: Rectângulo

en: Redirect
pt: Redireccionar

en: Regular
pt: Normal

en: Remove
pt: Remover

en: Remove Account
pt: Remover conta

en: Remove Video
pt: Remover vídeo

en: Render a Countdown module.
pt: Mostra um módulo de contagem decrescente.

en: Render a WordPress audio shortcode.
pt: Mostra um shortcode de áudio do WordPress.

en: Render a WordPress or embedable video.
pt: Mostra um vídeo incorporado ou do WordPress.

en: Renders a WordPress menu.
pt: Mostra um menu do WordPress.

en: Renders an animated number counter.
pt: Mostra um contador de numérico animado.

en: Repeat
pt: Repetir

en: Replace
pt: Substituir

en: Replace Existing Layout
pt: Substituir layout existente

en: Replace Video
pt: Substituir vídeo

en: Reset Column Widths
pt: Repor largura das colunas

en: Reset Row Width
pt: Repor largura da linha

en: Responsive
pt: Responsivo

en: Responsive Breakpoint
pt: Ponto de quebra responsivo

en: Responsive Layout
pt: Layout responsivo

en: Responsive Menu Label
pt: Legenda do menu responsivo

en: Responsive Style
pt: Estilo responsivo

en: Responsive Toggle
pt: Menu responsivo

en: Reversed
pt: Inversa

en: Revisions
pt: Revisões

en: Revisions are disabled for this site. Please contact your host if you aren't sure how to enable revisions.
pt: As revisões estão desactivadas neste site. Por favor contacte o seu administrador se não souber como activar as revisões.

en: Right
pt: Direita

en: Right Bottom
pt: Inferior à direita

en: Right Center
pt: Centro à direita

en: Right Content
pt: À direita do conteúdo

en: Right Sidebar
pt: Barra lateral direita

en: Right To Left
pt: Da direita para a esquerda

en: Right Top
pt: Superior à direita

en: Right of Heading
pt: À direita do título

en: Right of Text and Heading
pt: À direita do texto e título

en: Rounded
pt: Arredondado

en: Row
pt: Linha

en: Row Actions
pt: Acções da linha

en: Row Saved!
pt: Linha guardada!

en: Row Settings
pt: Definições da linha

en: Rows
pt: Linhas

en: SAFEMODE
pt: MODO DE SEGURANÇA

en: Sale Products
pt: Produtos em promoção

en: Save
pt: Guardar

en: Save As...
pt: Guardar como...

en: Save Branding
pt: Guardar identidade

en: Save Changes and Exit
pt: Guardar alterações e sair

en: Save Column
pt: Guardar coluna

en: Save Core Template
pt: Guardar modelo principal

en: Save Draft
pt: Guardar rascunho

en: Save Help Button Settings
pt: Guardar definições do botão de ajuda

en: Save Icon Settings
pt: Guardar definições de ícones

en: Save License Key
pt: Guardar chave de licença

en: Save Module
pt: Guardar módulo

en: Save Module Settings
pt: Guardar definições dos módulos

en: Save New Template
pt: Guardar novo modelo

en: Save Post Types
pt: Guardar tipos de conteúdo

en: Save Row
pt: Guardar linha

en: Save Template
pt: Guardar modelo

en: Save Template Settings
pt: Guardar definições dos modelos

en: Save User Access Settings
pt: Guardar definições de acesso de utilizadores

en: Save With Errors
pt: Guardar com erros

en: Save the current layout as a template that can be reused under <strong>Templates &rarr; Saved Templates</strong>.
pt: Guarde o layout actual como um modelo reutilizável em <strong>Modelos &rarr; Modelos guardados</strong>.

en: Save, export, and reuse full-page layouts, rows, and modules.
pt: Guarde, exporte e reutilize modelos de layout de página completa, linhas e módulos.

en: Saved
pt: Guardados

en: Saved Columns
pt: Colunas guardadas

en: Saved Module
pt: Módulo guardado

en: Saved Modules
pt: Módulos guardados

en: Saved Row
pt: Linha guardada

en: Saved Rows
pt: Linhas guardadas

en: Saved Templates
pt: Modelos guardados

en: Saving...
pt: A guardar...

en: Scale
pt: Redimensionar

en: Scale Down
pt: Diminuir

en: Scale Up
pt: Aumentar

en: Scroll
pt: Fluido

en: Search Modules
pt: Pesquisar módulos

en: Second
pt: Segundo

en: Seconds
pt: Segundos

en: Secret Key
pt: Chave secreta

en: See our Knowledge Base for more info.
pt: Consulte a nossa base de conhecimentos para mais informações.

en: Select
pt: Seleccionar

en: Select All
pt: Seleccionar tudo

en: Select Audio
pt: Seleccionar áudio

en: Select File
pt: Seleccionar ficheiro

en: Select Icon
pt: Seleccionar ícone

en: Select Photo
pt: Seleccionar imagem

en: Select Photos
pt: Seleccionar imagens

en: Select Video
pt: Seleccionar vídeo

en: Select a WordPress menu that you created in the admin under Appearance > Menus.
pt: Seleccione um menu do WordPress que tenha criado em Apresentação > Menus.

en: Select a city
pt: Seleccione uma cidade

[ctx: Select a form a ActiveCampaign.]
en: Form
pt: Formulário

[ctx: Select option for showing all icon libraries.]
en: All Libraries
pt: Todas as bibliotecas

[ctx: Select the list type.]
en: Type
pt: Tipo

en: Select the post types you would like the builder to work with.
pt: Seleccione os tipos de conteúdo em que pretende utilizar o construtor.

en: Select...
pt: Seleccione...

en: Selected
pt: Seleccionado

en: Send
pt: Enviar

en: Send To Email
pt: Email do destinatário

en: Send Usage Data
pt: Enviar dados de utilização

en: Sent!
pt: Enviado!

en: Separator
pt: Divisória

en: Separator Color
pt: Cor da divisória

en: Separator Size
pt: Tamanho da divisória

en: Separator Type
pt: Tipo de separador

en: Server Type
pt: Tipo de servidor

en: Service
pt: Serviço

en: Setting this to yes will make all of the columns in this group the same height regardless of how much content is in each of them.
pt: Ao seleccionar esta opção, todas as colunas neste grupo terão a mesma altura independentemente da quantidade de conteúdo em cada uma delas.

en: Settings updated!
pt: Definições actualizadas!

en: Show
pt: Mostrar

en: Show All Categories
pt: Mostrar todas as categorias

en: Show Arrows
pt: Mostrar setas

en: Show Artist Name
pt: Mostrar nome do artista

en: Show Caption
pt: Mostrar legenda

en: Show Captions
pt: Mostrar legendas

en: Show Dots
pt: Mostrar pontos

en: Show Facebook
pt: Mostrar Facebook

en: Show Featured Image?
pt: Mostrar imagem de destaque?

en: Show Google+
pt: Mostrar Google+

en: Show Message
pt: Mostrar mensagem

en: Show Play/Pause
pt: Mostrar Reproduzir/Suspender

en: Show Playlist
pt: Mostrar lista de reprodução

en: Show Saved Column Categories?
pt: Mostrar categorias das colunas guardadas?

en: Show Saved Module Categories?
pt: Mostrar categorias dos módulos guardados?

en: Show Saved Row Categories?
pt: Mostrar categorias das linhas guardadas?

en: Show Search
pt: Mostrar pesquisa

en: Show Separators
pt: Mostrar divisórias

en: Show Thumbnail
pt: Mostrar miniatura

en: Show Time Separators
pt: Mostrar divisórias

en: Show Track Numbers
pt: Mostrar números das faixas

en: Show Twitter
pt: Mostrar Twitter

en: Show saved row, column and module categories as sections in the page builder sidebar. A new section will be created for category.
pt: Mostre as categorias das linhas, colunas e módulos guardados, como secções na barra lateral do construtor de páginas. Será criada uma nova secção por categoria.

en: Shows the search form if no posts are found.
pt: Mostra o formulário de pesquisa se não for encontrado nenhum conteúdo.

en: Shuffle
pt: Aleatório

en: Sidebar
pt: Barra lateral

en: Single Product
pt: Produto

en: Site Key
pt: Chave do site

en: Size
pt: Tamanho

en: Skin Color
pt: Cor do tema

en: Skip this many posts that match the specified criteria.
pt: Saltar esta quantidade de conteúdos que correspondam aos critérios especificados.

en: Slide Down
pt: Deslizar para baixo

en: Slide Horizontal
pt: Deslizar na horizontal

en: Slide Label
pt: Legenda do slide

en: Slide Settings
pt: Definições do slide

en: Slide Up
pt: Deslizar para cima

en: Slide Vertical
pt: Deslizar na vertical

en: Slider Controls
pt: Controlos do slider

en: Slideshow
pt: Apresentação

[ctx: Slideshow transition type.]
en: None
pt: Nenhum

[ctx: Slideshow transition.]
en: None
pt: Nenhuma

en: Slow
pt: Lento

en: Small Caps
pt: Maiúsculas pequenas

en: Small Device Breakpoint
pt: Ponto de ruptura de dispositivos pequenos

en: Small Devices Only
pt: Apenas dispositivos pequenos

en: Social
pt: Redes sociais

en: Social Button
pt: Botão de redes sociais

en: Social Buttons
pt: Botões de redes sociais

en: Solid
pt: Sólido

en: Something went wrong. Please check your entries and try again.
pt: Algo correu mal. Por favor, verifique os dados inseridos e tente de novo.

en: Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.
pt: Desculpe, não foi encontrado nenhum conteúdo. Por favor, tente uma nova pesquisa.

en: Sort By
pt: Ordenar por

en: Sort Direction
pt: Ordem

[ctx: Sort by.]
en: Default
pt: Por omissão

en: Source
pt: Origem

en: Spacing
pt: Espaçamento

en: Speed
pt: Velocidade

[ctx: Speed.]
en: Medium
pt: Média

en: Spread
pt: Distância

en: Square
pt: Quadrado

en: Stacked
pt: Empilhado

en: Stacking Order
pt: Ordem de empilhamento

en: Standard
pt: Normal

en: Standard Modules
pt: Módulos principais

en: Start typing...
pt: Comece a escrever...

en: Status must be either draft or publish
pt: O estado tem de ser rascunho ou publicado

en: Straight
pt: Direito

en: Structure
pt: Estrutura

en: Style
pt: Estilo

en: Style &amp Spacing
pt: Estilo e espaçamento

en: Subject
pt: Assunto

en: Subject Field
pt: Campo de assunto

en: Subject Field Placeholder
pt: Placeholder do campo de assunto

en: Submenu Icon
pt: Ícone do submenu

en: Submenu Icon click
pt: Ícone do submenu

en: Submit changes for review and exit
pt: Submeter alterações para revisão e sair

en: Submit for Review
pt: Submeter para revisão

en: Subscribe Form
pt: Formulário de subscrição

en: Subscribe Form Signup
pt: Registo no formulário de subscrição

en: Subscribe Now
pt: Subscrever agora

en: Subscribe!
pt: Subscrever!

en: Success
pt: Sucesso

en: Success Action
pt: Acção em caso de sucesso

en: Success URL
pt: URL em caso de sucesso

en: Sure, I'll help
pt: Sim, quero ajudar

en: Switching to the native WordPress editor will disable your Beaver Builder layout until it is enabled again. Any edits made in the WordPress editor will not be converted to your Page Builded layout. Do you want to continue?
pt: Ao mudar para o editor nativo do WordPress irá desactivar o seu layout do Beaver Builder até que este seja activado de novo. As edições feitas no editor do WordPress não serão convertidas para o seu layout do Construtor de Páginas. Quer continuar?

en: Tabs
pt: Separadores

en: Take A Tour
pt: Fazer uma visita guiada

en: Take a Tour
pt: Fazer uma visita guiada

en: Target URL
pt: URL do destino

en: Template
pt: Modelo

en: Template Data Exporter
pt: Exportar dados de modelos

en: Template Exporter
pt: Exportar modelos

en: Template Saved!
pt: Modelo guardado!

en: Template Settings
pt: Definições dos modelos

[ctx: Template name.]
en: Blank
pt: Em branco

[ctx: Template name.]
en: Name
pt: Nome

en: Templates
pt: Modelos

en: Terms
pt: Termos

en: Terms Label
pt: Legenda dos termos

en: Terms Separator
pt: Separador dos termos

en: Terms and Conditions Checkbox
pt: Caixa de selecção dos termos e condições

en: Testimonial
pt: Testemunho

en: Testimonials
pt: Testemunhos

en: Text
pt: Texto

en: Text &amp; Photo
pt: Texto e imagem

en: Text &amp; Video
pt: Texto e vídeo

en: Text After Number
pt: Texto depois do número

en: Text Background Color
pt: Cor de fundo do texto

en: Text Background Gradient
pt: Gradiente do fundo do texto

en: Text Background Height
pt: Altura do fundo do texto

en: Text Before Number
pt: Texto antes do número

en: Text Color
pt: Cor do texto

en: Text Colors
pt: Cores do texto

en: Text Editor
pt: Editor de texto

en: Text Hover Color
pt: Cor de texto ao passar com o rato

en: Text Padding
pt: Espaçamento do texto

en: Text Position
pt: Posição do texto

en: Text Shadow
pt: Sombra do texto

en: Text Size
pt: Tamanho do texto

en: Text Spacing
pt: Espaçamento do texto

en: Text Width
pt: Largura do texto

en: Text to appear above the number. Leave it empty for none.
pt: Texto a mostrar acima do número. Deixe em branco para nenhum.

en: Text to appear after the number. Leave it empty for none.
pt: Texto a mostrar abaixo do número. Deixe em branco para nenhum.

en: Thank you for choosing Beaver Builder and welcome to the colony! Find some helpful information below. Also, to the left are the Page Builder settings options.
pt: Obrigado por escolher o Beaver Builder e bem-vindo à colónia! Em baixo pode encontrar algumas informações úteis. À esquerda estão as definições do Beaver Builder.

en: Thank you!
pt: Obrigado!

en: Thanks for subscribing! Please check your email for further instructions.
pt: Obrigado por subscrever! Por favor, veja o seu email para instruções adicionais.

en: Thanks for your message! We’ll be in touch soon.
pt: Obrigado pela sua mensagem! Em breve entraremos em contacto.

en: The Beaver Builder Booster plugin is not compatible with your host.
pt: O plugin Beaver Builder Booster não é compatível com o seu servidor.

en: The ID of the list you would like users to subscribe to. The ID of a list can be found under "View all lists" in the section named ID.
pt: O ID da lista que pretende que os utilizadores subscrevam. O ID da lista pode ser encontrado em "View all lists" na secção ID.

en: The Target URL field correlates to the page you would like your social icons to interface with. For example, if you show Facebook, the user will "Like" whatever you put in this field.
pt: O campo "URL do destino" corresponde à página que pretende relacionar com os seus ícones de redes sociais. Por exemplo, se mostrar o botão do Facebook, o utilizador irá "Gostar" do que inserir neste campo.

en: The Templates admin menu has been renamed to Builder and split into useful sections for working with templates, rows and modules.
pt: O menu de administração de modelos foi renomeado para Construtor e separado em secções úteis para trabalhar com modelos, linhas e módulos.

en: The Tools button lets you save a template, duplicate a layout, edit the settings for a layout or edit the global settings.
pt: O botão Ferramentas permite guardar um modelo, duplicar um layout, editar as definições de um layout ou editar definições globais.

en: The URL where your Mautic application is installed (e.g. http://mautic.mywebsite.com).
pt: O URL onde a aplicação Mautic foi instalada (exemplo: http://mautic.meusite.com).

en: The URL where your Sendy application is installed (e.g. http://mywebsite.com/sendy).
pt: O URL onde a aplicação Sendy foi instalada (exemplo: http://meusite.com/sendy).

en: The alignment that will apply to all elements within the callout.
pt: O alinhamento geral aplicado ao conjunto dos elementos.

en: The browser width at which the layout will adjust for medium devices such as tablets.
pt: A largura do navegador em que o layout se deverá ajustar para dispositivos médios, como tablets.

en: The browser width at which the layout will adjust for small devices such as phones.
pt: A largura do navegador em que o layout se deverá ajustar para dispositivos pequenos, como telefones.

en: The builder does not delete the post meta <code>_fl_builder_data</code>, <code>_fl_builder_draft</code> and <code>_fl_builder_enabled</code> in case you want to reinstall it later. If you do, the builder will rebuild all of its data using those meta values.
pt: O construtor não elimina os metadados de conteúdo  <code>_fl_builder_data</code>, <code>_fl_builder_draft</code> e <code>_fl_builder_enabled</code> para o caso de o querer reinstalar mais tarde. Se o fizer, o construtor irá reconstruir todos os seus dados usando estes metadados.

en: The caption pulls from whatever text you put in the caption area in the media manager for each image. The caption is also pulled directly from SmugMug if you have captions set in your gallery.
pt: A legenda é obtida a partir do qualquer texto que tenha inserido na área da legenda de cada imagem no gestor de multimédia. A legenda também poderá ser obtida do SmugMug se tiver as legendas defenidas na sua galeria.

en: The color applies to the overlay behind text over the background selections.
pt: A cor refere-se à sobreposição por trás do texto sobre o fundo seleccionado.

en: The contact form will send to this e-mail. Defaults to the admin email.
pt: O formulário de contacto será enviado para este email. Por omissão é o email do administrador.

en: The email address associated with your Mad Mimi account.
pt: O endereço de email associado à sua conta Mad Mimi.

en: The fastest way to find an answer to a question is to see if someone's already answered it!
pt: A melhor forma de encontrar resposta a uma pergunta, é verificar se alguém já deu a respondeu!

[ctx: The first %s stands for custom branded "Page Builder" name. The second %s stands for the post type name.]
en: %1$s is currently active for this %2$s.
pt: %1$s está neste momento activo para %2$s.

en: The following downloads are currently available for remote update with the subscription(s) associated with this license.
pt: Estes descarregamentos estão disponíveis para actualização remota com as subscrições associadas a esta licença.

en: The host you chose when you signed up for your account. Check your welcome email if you forgot it. Please enter it without the initial http:// (e.g. demo.ip-zone.com).
pt: O servidor que escolheu ao registar a sua conta. Verifique o seu email de boas-vindas caso se tenha esquecido. Por favor, insira-o sem o prefixo "http://" (por exemplo: demo.ip-zone.com).

en: The host you chose when you signed up for your account. Check your welcome email if you forgot it. Please enter it without the initial http:// (for example: demo.campayn.com).
pt: O servidor que escolheu ao registar a sua conta. Verifique o seu email de boas-vindas caso se tenha esquecido. Por favor, insira-o sem o prefixo "http://" (por exemplo: demo.campayn.com).

en: The layout is currently being saved
pt: O layout está a ser guardado

en: The layout is saved
pt: O layout foi guardado

en: The link applies to the entire module. If choosing a call to action type below, this link will also be used for the text or button.
pt: A ligação aplica-se a todo o módulo. Se escolher um tipo de chamada para acção abaixo, esta ligação também será usada para o texto ou botão.

en: The link applies to the entire slide. If choosing a call to action type below, this link will also be used for the text or button.
pt: A ligação aplica-se a todo o slide. Se escolher um tipo de chamada para acção abaixo, esta ligação também será usada para o texto ou botão.

en: The max width that the content area will be within your slides.
pt: A largura máxima que a área de conteúdo irá ocupar dentro dos seus slides.

en: The order of the columns in this group when they are stacked for small devices.
pt: A ordem das colunas deste grupo quando forem empilhadas para dispositivos pequenos.

en: The position will move the content layout selections left or right or center of the thumbnail of the slide.
pt: A posição determina se os conteúdos do layout serão mostrados à esquerda, à direita ou ao centro relativamente à miniatura do slide.

en: The position will move the content layout selections left, right or bottom over the background of the slide.
pt: A posição determina se os conteúdos do layout serão sobrepostos à esquerda, à direita ou em baixo relativamente ao fundo do slide.

en: The position will move the content layout selections left, right or center over the background of the slide.
pt: A posição determina se o conteúdo do layout será sobreposto à esquerda, à direita ou ao centro relativamente ao fundo do slide.

en: The selected roles will be able to access the builder admin menu.
pt: Os papéis seleccionados terão acesso ao menu de administração do construtor.

en: The selected roles will be able to access the template data exporter under Tools > Template Exporter.
pt: Os papéis seleccionados terão acesso ao exportador de dados dos modelos em Ferramentas > Exportar modelos.

en: The selected roles will have access to the builder for editing posts, pages, and CPTs.
pt: Os papéis seleccionados terão acesso ao construtor para editar artigos, páginas e tipos de conteúdo personalizados.

en: The selected roles will have unrestricted access to all editing features within the builder.
pt: Os papéis seleccionados terão acesso sem restrições a todas as funcionalidades de edição do construtor.

en: The settings you are currently editing will not be saved if you navigate away from this page.
pt: Se sair desta página, as definições que está a editar não serão guardadas.

en: The total number of units for this counter. For example, if the Number is set to 250 and the Total is set to 500, the counter will animate to 50%.
pt: O número total de unidades para este contador. Por exemplo, se o número for definido como 250 e o número total for definido como 500, o contador irá animar até aos 50%.

en: The type of border to use. Double borders must have a height of at least 3px to render properly.
pt: O tipo de borda a usar. A borda dupla precisa de uma altura de pelo menos 3px para ser mostrada correctamente.

en: The uploaded file is not a valid %s extension.
pt: O ficheiro carregado não tem uma extensão %s válida.

en: The username associated with your GoDaddy Email Marketing account.
pt: O nome de utilizador associado à sua conta do GoDaddy Email Marketing.

en: Theme
pt: Tema

en: Theme Branding
pt: Identidade do tema

en: Theme Company Name
pt: Nome do tema da empresa

en: Theme Company URL
pt: URL do tema da empresa

en: Theme Description
pt: Descrição do tema

en: Theme Name
pt: Nome do tema

en: Theme Screenshot URL
pt: URL da captura de ecrã do tema

en: There was a problem retrieving your lists. Please check your API credentials.
pt: Ocorreu um problema ao obter as suas listas. Por favor, verifique as suas credencias de API.

en: There was an error connecting to AWeber. Please try again.
pt: Ocorreu um erro ao ligar ao AWeber. Por favor tente de novo.

en: There was an error connecting to Infusionsoft. %s
pt: Ocorreu um erro ao ligar ao Infusionsoft. %s

en: There was an error connecting to SendinBlue. Please try again.
pt: Ocorreu um erro ao ligar ao SendinBlue. Por favor tente de novo.

en: There was an error retrieveing your lists.
pt: Ocorreu um erro ao obter as suas listas.

en: There was an error searching contact from Drip. %s
pt: Ocorreu um erro ao pesquisar um contacto do Drip. %s

en: There was an error subscribing to AWeber. %s
pt: Ocorreu um erro ao subscrever o AWeber. %s

en: There was an error subscribing to AWeber. The account is no longer connected.
pt: Ocorreu um erro ao subscrever o AWeber. A conta já não está ligada.

en: There was an error subscribing to ActiveCampaign. The account is no longer connected.
pt: Ocorreu um erro ao subscrever o ActiveCampaign. A conta já não está ligada.

en: There was an error subscribing to Campaign Monitor.
pt: Ocorreu um erro ao subscrever o Campaign Monitor.

en: There was an error subscribing to Campaign Monitor. The account is no longer connected.
pt: Ocorreu um erro ao subscrever o Campaign Monitor. A conta já não está ligada.

en: There was an error subscribing to Campayn. %s
pt: Ocorreu um erro ao subscrever o Campayn. %s

en: There was an error subscribing to Campayn. The account is no longer connected.
pt: Ocorreu um erro ao subscrever o Campayn. A conta já não está ligada.

en: There was an error subscribing to Constant Contact. %s
pt: Ocorreu um erro ao subscrever o Constant Contact. %s

en: There was an error subscribing to Constant Contact. The account is no longer connected.
pt: Ocorreu um erro ao subscrever o Constant Contact. A conta já não está ligada.

en: There was an error subscribing to ConvertKit. The account is no longer connected.
pt: Ocorreu um erro ao subscrever o ConvertKit. A conta já não está ligada.

en: There was an error subscribing to Drip. %s
pt: Ocorreu um erro ao subscrever o Drip. %s

en: There was an error subscribing to Drip. The account is no longer connected.
pt: Ocorreu um erro ao subscrever o Drip. A conta já não está ligada.

en: There was an error subscribing to Enormail. %s
pt: Ocorreu um erro ao subscrever o Enormail. %s

en: There was an error subscribing to Enormail. The account is no longer connected.
pt: Ocorreu um erro ao subscrever o Enormail. A conta já não está ligada.

en: There was an error subscribing to GetResponse. %s
pt: Ocorreu um erro ao subscrever o GetResponse. %s

en: There was an error subscribing to GetResponse. The account is no longer connected.
pt: Ocorreu um erro ao subscrever o GetResponse. A conta já não está ligada.

en: There was an error subscribing to GoDaddy Email Marketing. The account is no longer connected.
pt: Ocorreu um erro ao subscrever o GoDaddy Email Marketing. A conta já não está ligada.

en: There was an error subscribing to Hatchbuck.
pt: Ocorreu um erro ao subscrever o Hatchbuck.

en: There was an error subscribing to Hatchbuck. The API key is invalid.
pt: Ocorreu um erro ao subscrever o Hatchbuck. A chave de API é invalida.

en: There was an error subscribing to Hatchbuck. The account is no longer connected.
pt: Ocorreu um erro ao subscrever o Hatchbuck. A conta já não está ligada.

en: There was an error subscribing to Infusionsoft. %s
pt: Ocorreu um erro ao subscrever o Infusionsoft. %s

en: There was an error subscribing to Infusionsoft. The account is no longer connected.
pt: Ocorreu um erro ao subscrever o Infusionsoft. A conta já não está ligada.

en: There was an error subscribing to Mad Mimi. The account is no longer connected.
pt: Ocorreu um erro ao subscrever o Mad Mimi. A conta já não está ligada.

en: There was an error subscribing to MailChimp. %s
pt: Ocorreu um erro ao subscrever o MailChimp. %s

en: There was an error subscribing to MailChimp. The account is no longer connected.
pt: Ocorreu um erro ao subscrever o MailChimp. A conta já não está ligada.

en: There was an error subscribing to MailPoet. %s
pt: Ocorreu um erro ao subscrever o MailPoet. %s

en: There was an error subscribing to MailerLite. Code: %s
pt: Ocorreu um erro ao subscrever o MailerLite. Código: %s

en: There was an error subscribing to MailerLite. The account is no longer connected.
pt: Ocorreu um erro ao subscrever o MailerLite. A conta já não está ligada.

en: There was an error subscribing to Mailrelay. %s
pt: Ocorreu um erro ao subscrever o Mailrelay. %s

en: There was an error subscribing to Mailrelay. The account is no longer connected.
pt: Ocorreu um erro ao subscrever o Mailrelay. A conta já não está ligada.

en: There was an error subscribing to Mautic. %s
pt: Ocorreu um erro ao subscrever o Mautic. %s

en: There was an error subscribing to Mautic. The account is no longer connected.
pt: Ocorreu um erro ao subscrever o Mautic. A conta já não está ligada.

en: There was an error subscribing to Ontraport. Code: %s
pt: Ocorreu um erro ao subscrever o Ontraport. Código: %s

en: There was an error subscribing to Ontraport. The account is no longer connected.
pt: Ocorreu um erro ao subscrever o Ontraport. A conta já não está ligada.

en: There was an error subscribing to SendinBlue. Please try again.
pt: Ocorreu um erro ao subscrever o SendinBlue. Por favor tente de novo.

en: There was an error subscribing to SendinBlue. The account is no longer connected.
pt: Ocorreu um erro ao subscrever o SendinBlue. A conta já não está ligada.

en: There was an error subscribing to Sendy. %s
pt: Ocorreu um erro ao subscrever o Sendy. %s

en: There was an error subscribing to Sendy. The account is no longer connected.
pt: Ocorreu um erro ao subscrever o Sendy. A conta já não está ligada.

en: There was an error subscribing to iContact Pro. %s
pt: Ocorreu um erro ao subscrever o iContact Pro. %s

en: There was an error subscribing to iContact. %s
pt: Ocorreu um erro ao subscrever o iContact. %s

en: There was an error subscribing to iContact. The account is no longer connected.
pt: Ocorreu um erro ao subscrever o iContact. A conta já não está ligada.

en: There was an error subscribing. MailPoet is not installed.
pt: Ocorreu um erro ao subscrever. O MailPoet não está instalado.

en: There was an error subscribing. Please try again.
pt: Ocorreu um erro ao subscrever. Por favor tente de novo.

en: There was an error subscribing. The account is no longer connected.
pt: Ocorreu um erro ao subscrever. A conta já não está ligada.

en: There's a whole lot more, too! Read about everything else on our <a href="%1$s" target="_blank">update post</a> or <a href="%2$s" target="_blank">change logs</a>.
pt: Há muito mais! Leia sobre tudo o resto no nosso <a href="%1$s" target="_blank">artigo sobre a actualização</a> ou no <a href="%2$s" target="_blank">registo de alterações</a>.

en: There's a wonderful community of "Beaver Builders" out there and we'd love it if <em>you</em> joined us!
pt: Existe uma comunidade maravilhosa de "Beaver Builders" e adoraríamos que <em>você</em> se juntasse a nós!

en: These settings have errors. Please correct them before continuing.
pt: Estas definições têm erros. Por favor corrija-os antes de continuar.

[ctx: Third party service such as MailChimp.]
en: Error: Missing service type.
pt: Erro: Tipo de serviço em falta.

en: This allows you to add content over or in addition to the background selection above. The location of the content layout can be selected in the style tab.
pt: Isto permite-lhe adicionar conteúdo complementar sobre o fundo seleccionado acima. A posição do conteúdo pode ser defenida no separador "Estilo".

en: This applies to all sites on the network.
pt: Isto aplica-se a todos os sites na rede.

en: This code has errors. We recommend you fix them before saving.
pt: Este código tem erros. Recomendamos que os resolva antes de guardar.

en: This column has visibility rules.
pt: Esta coluna tem regras de visibilidade.

en: This does not appear to be a WXR file, missing/invalid WXR version number
pt: Este não parece ser um ficheiro WXR, número da versão do WXR em falta/inválido

en: This field is required.
pt: Este campo é obrigatório.

en: This layout has unpublished changes
pt: Este layout tem alterações por publicar

en: This layout has unpublished changes. If you discard this draft all of your previously unpublished changes will be lost.
pt: Este layout tem alterações por publicar. Se descartar este rascunho, todas as suas alterações por publicar serão perdidas.

en: This module has visibility rules.
pt: Este módulo tem regras de visibilidade.

en: This only applies to this site. Please visit the Network Admin Settings to clear the cache for all sites on the network.
pt: Isto aplica-se apenas a este site. Por favor, visite as opções de administração da rede para limpar a cache de todos os sites da rede.

en: This row has visibility rules.
pt: Esta linha tem regras de visibilidade.

en: This setting is for the entire background of your slide.
pt: Esta definição aplica-se a todo o fundo do seu slide.

en: This setting is the minimum height of the content slider. Content will expand the height automatically.
pt: Esta definição é a altura mínima do slider. O conteúdo irá expandir a altura automaticamente.

en: This setting is the minimum height of the post slider. Content will expand the height automatically.
pt: Esta definição é a altura mínima do slider de conteúdos. O conteúdo irá expandir a altura automaticamente.

en: This tool applies to caches created by the following:
pt: Esta ferramenta aplica-se a cache criada por:

en: This tool exports a special data file that can be used by developers to include templates within their themes and plugins.
pt: Esta ferramenta exporta um ficheiro especial de dados que pode ser usado por programadores para incluir modelos nos seus temas e plugins.

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Thumbs
pt: Miniaturas

en: Thumbs Button
pt: Botão de miniaturas

en: Thumbs Size
pt: Tamanho das miniaturas

en: Time
pt: Hora

en: Time Zone
pt: Fuso horário

en: Title
pt: Título

en: Title Color
pt: Cor do título

en: Title Size
pt: Tamanho do título

en: Title:
pt: Título:

en: Toggle Main Menu
pt: Menu principal

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Top
pt: Superior

en: Top Rated Products
pt: Produtos melhor classificados

en: Transition
pt: Transição

en: Transition Direction
pt: Direcção da transição

en: Transition Speed
pt: Velocidade da transição

[ctx: Transition type.]
en: Slide
pt: Deslizar

en: Twitter Button
pt: Botão do Twitter

en: Type
pt: Tipo

en: Typography
pt: Tipografia

en: UI theme, pinned settings etc.
pt: Tema da interface do utilizador, definições activadas, etc.

en: UPDATES UNAVAILABLE! Please subscribe or enter your license key below to enable automatic updates.
pt: ACTUALIZAÇÕES INDISPONÍVEIS! Por favor, subscreva ou insira abaixo a sua licença para activar actualizações automáticas.

en: UPDATES UNAVAILABLE! Your subscription is active but this domain has been deactivated. Please reactivate this domain in your account to enable automatic updates.
pt: ACTUALIZAÇÕES INDISPONÍVEIS A sua subscrição está activa mas este domínio foi desactivado. Por favor reactive este domínio na sua conta para permitir actualizações automáticas.

en: Unable to connect to GoDaddy Email Marketing. Please check your credentials.
pt: Não foi possível ligar ao GoDaddy Email Marketing. Por favor, verifique as suas credenciais.

en: Unable to connect to Mad Mimi. Please check your credentials.
pt: Não foi possível ligar ao Mad Mimi. Por favor, verifique as suas credenciais.

en: Unable to find Themer, is it installed and activated?
pt: Não é possível encontrar o Themer, está instalado e activado?

en: Uncategorized
pt: Sem categoria

en: Underline
pt: Sublinhado

en: Uninstall
pt: Desinstalar

en: Unnamed Menu
pt: Menu sem nome

en: Unrestricted Editing
pt: Edição sem restrições

en: Updates &amp; Support Subscription
pt: Subscrição de actualizações e suporte

en: Upgrade
pt: Actualizar

en: Upgrade Today
pt: Actualizar agora

[ctx: Upgrade message that displays in the templates tab in lite installs.]
en: Save and reuse your layouts or kick-start your creativity with dozens of professionally designed templates.
pt: Guarde e reutilize os seus layouts ou estimule a sua criatividade com dezenas de modelos de design profissional.

en: Upload Date
pt: Data de carregamento

en: Upload Icon Set
pt: Carregar conjunto de ícones

en: Upload a photo or display one from the media library.
pt: Carregue uma imagem ou mostre uma da biblioteca multimédia.

en: Use Icon for Posts
pt: Usar ícones nos conteúdos

en: Use Main Photo
pt: Usar imagem principal

en: Use Standard Editor
pt: Usar editor padrão

en: Use an easy drag-and-drop builder to edit content on this page.
pt: Use um construtor através de simplesmente arrastar e largar para editar conteúdo nesta página.

en: Use the Add Content button to open the content panel and add new row layouts, modules or widgets.
pt: Use o botão "Adicionar conteúdo" para abrir o painel de conteúdos e adicionar novos layouts de linha, módulos ou widgets.

en: Use the Templates button to pick a new template or append one to your layout. Appending will insert a new template at the end of your existing page content.
pt: Use o botão "Modelos" para escolher um novo modelo ou para acrescentar ao seu layout. Acrescentar irá inserir um novo modelo no final do conteúdo existente a página.

en: Use the action buttons to perform actions such as moving, editing, duplicating or deleting rows, columns and modules.
pt: Use os botões de acção para realizar acções como mover, editar, duplicar ou eliminar linhas, colunas e módulos.

en: Use these settings to limit which builder features users can access.
pt: Use estas definições para limitar as funcionalidades disponíveis para os utilizadores.

en: Use this setting to enable or disable templates in the builder interface.
pt: Use esta definição para activar ou desactivar modelos na interface do construtor.

en: Use this setting to override core builder templates with your templates.
pt: Use esta definição para substituir os modelos principais do construtor pelos seus modelos.

en: Use this to normalize the height of your boxes when they have different numbers of features.
pt: Use isto para normalizar a altura das suas caixas caso tenham diferentes quantidades de funcionalidades.

en: Used to identify this connection within the accounts list and can be anything you like.
pt: Usado para identificar esta ligação entre as listas das contas e pode ser tudo o que quiser.

en: User Access
pt: Acesso de utilizadores

en: User Access Settings
pt: Definições de acesso de utilizadores

en: User Capability
pt: Capacidade do utilizador

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Username from your Mautic application. Make sure it has `Full system access`. Best practice would be to set up a new user for each external site.
pt: Nome de utilizador da sua aplicação Mautic. Certifique-se de que tem `Full system access`. É uma boa prática criar um novo utilizador para cada site externo.

en: Using license [ %1$s ] to register %2$s
pt: A usar a licença [ %1$s ] para registar %2$s

en: Validate Type
pt: Tipo de validação

en: Validate users with checkbox or in the background.
pt: Valide os utilizadores com uma caixa de selecção ou de modo invisível.

[ctx: Value unit for form field of time in seconds. Such as: "5 seconds"]
en: seconds
pt: segundos

en: Variant
pt: Variante

en: Vertical Orientation
pt: Orientação vertical

en: Vertical Padding
pt: Espaçamento vertical

en: Video
pt: Vídeo

en: Video (MP4)
pt: Vídeo (MP4)

en: Video (WebM)
pt: Vídeo (WebM)

en: Video Description
pt: Descrição do vídeo

en: Video Embed Code
pt: Código de incorporação do vídeo

en: Video Link
pt: Ligação do vídeo

en: Video Name
pt: Nome do vídeo

en: Video Thumbnail
pt: Miniatura do vídeo

en: Video Type
pt: Tipo de vídeo

en: Video URL (MP4)
pt: URL do vídeo (MP4)

en: Video URL (WebM)
pt: URL do vídeo (WebM)

en: View
pt: Ver

en: View Knowledge Base
pt: Ver base de conhecimento

en: View the Knowledge Base
pt: Ver a base de conhecimento

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Visit Account
pt: Visitar conta

en: WARNING! You are about to delete a global template that may be linked to other pages. Do you really want to delete this template and unlink it?
pt: AVISO! Está prestes a eliminar um modelo global que poderá estar ligado a outras páginas. Tem a certeza que deseja eliminar este modelo e remover as suas ligações?

en: WP Multisite
pt: WP multissite

en: WP Version
pt: Versão do WP

en: Warning! Changing the template will replace your existing layout. Do you really want to do this?
pt: Aviso! Alterar o modelo irá substituir o seu layout existente. Quer realmente fazer isto?

en: Watch the Video
pt: Ver o vídeo

en: We take pride in offering outstanding support.
pt: Orgulhamo-nos de oferecer um suporte excepcional.

en: We will never collect any private data such as IP, email addresses or usernames.
pt: Nunca iremos recolher dados privados, como endereços de IP, de email ou nomes de utilizador.

en: Weight
pt: Peso

en: Welcome
pt: Bem-vindo

en: Welcome to Beaver Builder!
pt: Bem-vindo ao Beaver Builder!

en: Welcome! It looks like this might be your first time using the builder. Would you like to take a tour?
pt: Bem-vindo! Parece ser a primeira vez que usa o construtor. Gostaria de uma visita guiada?

en: We’ve detected that your server does not have the PHP cURL extension installed. Ask your hosting provider to install it so you’ll be able to perform automatic updates without error.
pt: Foi detectado que o seu servidor não tem instalada a extensão cURL do PHP. Solicite ao seu serviço de alojamento a respectiva instalação para poder executar actualizações automáticas sem erros.

en: What kind of info will we collect?
pt: Que tipo de dados recolhemos?

en: What would you like to do?
pt: O que gostaria de fazer?

en: What's New in Beaver Builder %s
pt: O que há de novo no Beaver Builder %s

en: When auto spacing is enabled, the builder will automatically adjust the margins and padding in your layout once the small device breakpoint is reached. Most users will want to leave this enabled.
pt: Quando o "Espaçamento automático" estiver activo, o construtor irá ajustar automaticamente as margens e espaçamento do seu layout ao atingir o ponto de ruptura para dispositivos pequenos. A maioria dos utilizadores deverá deixar esta opção activa.

en: When typography unit is set to vh/vw this unit will be used to calculate the font size.
pt: Se as unidades da tipografia forem vh/vm, esta unidade será usada para calcular o tamanho da fonte.

en: Where to display the number in relation to the bar.
pt: Onde mostrar o número em relação à barra.

en: Which modules are used and how many times.
pt: Que módulos e quantas vezes são usados.

en: White label the Beaver Builder plugin using the settings below.
pt: Personalize a identidade do plugin Beaver Builder através das definições abaixo.

en: White label the Beaver Builder theme using the settings below.
pt: Personalize a identidade do tema Beaver Builder através das definições abaixo.

en: Wide
pt: Amplo

en: Wide is for 1 column rows, compact is for multi-column rows.
pt: "Amplo" é para linhas de 1 coluna, "compacto" é para linhas com múltiplas colunas.

en: Width
pt: Largura

[ctx: Width.]
en: Auto
pt: Automática

en: WordPress Admin
pt: Administração do WordPress

en: WordPress Widgets
pt: Widgets do WordPress

en: Would you like to help us improve %s by sending anonymous usage data?
pt: Gostaria de ajudar-nos a melhorar o %s através do envio de dados anónimos de utilização?

en: Year
pt: Ano

en: Yes
pt: Sim

en: Yes Please!
pt: Sim, por favor!

en: You can choose a different photo that the slide will change to on mobile devices or no photo if desired.
pt: Pode escolher uma imagem diferente para mostrar em dispositivos móveis, ou não mostrar nenhuma imagem.

en: You can choose the subject of the email. Defaults to Contact Form Submission.
pt: Pode escolher o assunto do email. Por omissão é "Submissão do formulário de contacto".

en: You currently have two versions of Beaver Builder active on this site. Please <a href="%s">deactivate one</a> before continuing.
pt: Actualmente tem duas versões do Beaver Builder activas neste site. <a href="%s">Desactive uma</a> antes de continuar.

en: You haven't saved any revisions yet. Each time you publish a new revision will be saved here.
pt: Ainda não guardou nenhuma revisão. Cada vez que publicar, será guardada aqui uma nova revisão.

en: You must <a%1$s>create an app</a> in iContact Pro to obtain an app ID and password. Please see <a%2$s>the iContact docs</a> for complete instructions.
pt: Tem de <a%1$s>criar uma aplicação</a> no iContact Pro para obter um ID e senha de aplicação. Por favor, consulte a <a%2$s>documentação do iContact Pro</a> para instruções detalhadas.

en: You must <a%1$s>create an app</a> in iContact to obtain an app ID and password. Please see <a%2$s>the iContact docs</a> for complete instructions.
pt: Tem de <a%1$s>criar uma aplicação</a> no iContact para obter um ID e senha de aplicação. Por favor, consulte a <a%2$s>documentação do iContact</a> para instruções detalhadas.

en: You must accept the Terms and Conditions.
pt: Tem de aceitar os termos e condições.

en: You must register a <a%1$s>Developer Account</a> with Constant Contact to obtain an API key and access token. Please see <a%2$s>Getting an API key</a> for complete instructions.
pt: Tem de registar uma <a%1$s>Developer Account</a> no Constant Contact para obter uma chave de API e um token de acesso. Por favor, consulte o artigo <a%2$s>Getting an API key</a> para instruções detalhadas.

en: YouTube or Vimeo
pt: YouTube ou Vimeo

en: Your API Token can be found in your Drip account under Settings > My User Settings. Or, you can click this <a%s>direct link</a>.
pt: O seu token de API pode ser encontrado na sua conta Drip em Settings > My User Settings. Em alternativa, pode clicar nesta <a%s>ligação directa</a>.

en: Your API key can be found in your ActiveCampaign account under My Settings > Developer > API.
pt: A sua chave de API pode ser encontrada na sua conta ActiveCampagin em My Settings > Developer > API.

en: Your API key can be found in your Campaign Monitor account under Account Settings > API Key.
pt: A sua chave de API pode ser encontrada na sua conta Campaign Monitor em Account Settings > API Key.

en: Your API key can be found in your Campayn account under Settings > API Key.
pt: A sua chave de API pode ser encontrada na sua conta Campayn em Definições > Chave de API.

en: Your API key can be found in your ConvertKit account under Account > Account Settings > API Key.
pt: A sua chave de API pode ser encontrada na sua conta ConvertKit em Account > Account Settings > API Key.

en: Your API key can be found in your GetResponse account under My Account > API & OAuth.
pt: A sua chave de API pode ser encontrada na sua conta GetResponse em My Account > API & OAuth.

en: Your API key can be found in your Hatchbuck account under Account Settings > Web API.
pt: A sua chave de API pode ser encontrada na sua conta Hatchbuck em Account Settings > Web API.

en: Your API key can be found in your Infusionsoft account under Admin > Settings > Application > API > Encrypted Key.
pt: A sua chave de API pode ser encontrada na sua conta Infusionsoft em Admin > Settings > Application > API > Encrypted Key.

en: Your API key can be found in your Mad Mimi account under Account > Settings &amp; Billing > API.
pt: A sua chave de API pode ser encontrada na sua conta Mad Mimi em Account > Settings &amp; Billing > API.

en: Your API key can be found in your MailChimp account under Account > Extras > API Keys.
pt: A sua chave de API pode ser encontrada na sua conta MailChimp em Account > Extras > API Keys.

en: Your API key can be found in your Mailrelay account under Menu > Settings > API access.
pt: A sua chave de API pode ser encontrada na sua conta  Mailrelay em Menu > Settings > API access.

en: Your API key can be found in your Ontraport account.
pt: A sua chave de API pode ser encontrada na sua conta do Ontraport.

en: Your API key from your GoDaddy Email Marketing account.
pt: A chave de API da sua conta do GoDaddy Email Marketing.

en: Your API url can be found in your ActiveCampaign account under My Settings > Developer > API.
pt: O URL da sua API pode ser encontrado na sua conta de ActiveCampagin em My Settings > Developer > API.

en: Your APP ID can be found in your Ontraport account.
pt: O seu ID de APP pode ser encontrado na sua conta do Ontraport.

en: Your Access Key can be found in your SendinBlue account under API & Integration > Manager Your Keys > Version 2.0 > Access Key.
pt: A sua chave de acesso pode ser encontrada na sua conta SendinBlue em API e Integração > Gerir as Suas Chaves > Versão 2.0 > Chave de Acesso.

en: Your Account ID can be found in your Drip account under Settings > Site Setup.
pt: O ID da sua conta pode ser encontrado na sua conta Drip em Settings > Site Setup.

en: Your App ID can be found in the URL for your account. For example, if the URL for your account is myaccount.infusionsoft.com, your App ID would be <strong>myaccount</strong>.
pt: O ID da sua aplicação pode ser encontrado no URL da sua conta. Por exemplo, se o URL da sua conta for minhaconta.infusionsoft.com, o ID da sua aplicação será <strong>minhaconta</strong>.

en: Your Company and Profile ID can also be found in the <a%1$s>iContact Pro API settings</a> under Account Information.
pt: Pode encontrar os ID da sua empresa e perfil nas <a%1$s>definições da API do iContact Pro API</a> por baixo de Account Information.

en: Your Constant Contact API key.
pt: A sua chave de API do Constant Contact.

en: Your Constant Contact access token.
pt: O seu token de acesso do Constant Contact.

en: Your Message
pt: A sua mensagem

en: Your Message Placeholder
pt: Placeholder da sua mensagem

en: Your changes are saved
pt: As suas alterações foram guardadas

en: Your email
pt: O seu email

en: Your iContact Pro Company ID.
pt: O seu ID de empresa do iContact Pro.

en: Your iContact Pro Profile ID.
pt: O seu ID de perfil do iContact Pro.

en: Your iContact Pro app ID.
pt: O seu ID de aplicação do iContact Pro.

en: Your iContact Pro app password.
pt: A sua senha de aplicação do iContact Pro.

en: Your iContact Pro username.
pt: O seu nome de utilizador do iContact Pro.

en: Your iContact app ID.
pt: O seu ID de aplicação do iContact.

en: Your iContact app password.
pt: A sua senha de aplicação do iContact.

en: Your iContact username.
pt: O seu nome de utilizador do iContact.

en: Your message
pt: A sua mensagem

en: Your name
pt: O seu nome

en: Your phone
pt: O seu telefone

en: Your reCAPTCHA Site or Secret Key is missing!
pt: A sua chave do site ou chave secreta do reCAPTCHA estão em falta!

en: Youtube Or Vimeo URL
pt: URL do YouTube ou Vimeo

[ctx: current blog name]
en: Rebuilt the theme cache for blog %s
pt: A cache do tema foi recriada para o site %s

en: example@mail.com
pt: exemplo@mail.com

en: http://www.example.com
pt: http://www.exemplo.com

en: http://www.example.com/my-photo.jpg
pt: http://www.exemplo.com/a-minha-foto.jpg

[ctx: label for the WordPress Dashboard link]
en: Dashboard
pt: Painel

en: module
pt: módulo

en: per Year
pt: por ano

en: reCAPTCHA Error:
pt: Erro de reCAPTCHA:

en: reCAPTCHA Field
pt: Campo de reCAPTCHA
