Gravity Forms User Registration Add-On 5.0 - en to es_ES translation catalogue (174 entries)

en: %3$s
    									%1$sBy email from WordPress:%2$s%3$s WordPress will send the user an email with their login and a login URL. If the %1$sPassword%2$s setting is configured to "Set Password via Email Link", WordPress will include a link where the user can set their password.%3$s%3$s
    									%1$sBy form notification:%2$s%3$s Configure a form notification for the desired User Registration event. If the %1$sPassword%2$s setting is configured to "Set Password via Email Link", you must include the %4$s{set_password_url}%5$s merge tag in your notification to provide a URL where the user can set their password.
es_ES: %3$s %1$sPor correo electónico de WordPress:%2$s%3$s WordPress enviará al usuario un correo electrónico con su acceso y la URL correspondiente. Si los ajustes de  %1$scontraseña%2$s están configurados como "Establecer la contraseña vía enlace de correo electrónico", WordPress incluirá un enlace para que el usuario pueda poner su contraseña.%3$s%3$s %1$sPor notificación de formulario:%2$s%3$s Configura una notificación de formulario para el evento registro de usuario deseado. Si los ajustes de %1$sContraseña%2$s están configurados a "Establecer la contraseña vía enlace de correo electrónico", debes incluir la etiqueta de fusión %4$s{set_password_url}%5$s en las notificaciones para proporcionar una URL para que el usuario pueda establecer su contraseña.

en: %3$s
    								%1$sBy Email:%2$s%3$sWordPress will send the user an email with an activation link.%3$s%3$s
    								%1$sManually:%2$s%3$sActivate each user manually from the Pending Activations page or send a form notification for the User Activation event with an activation link (via the %4$s{activation_url}%5$s merge tag).
es_ES: %3$s %1$sPor correo electrónico:%2$s%3$sWordPress enviará al usuario un correo electrónico con el enlace de activación.%3$s%3$s %1$sManualmente:%2$s%3$sActivar a cada usuario manualmente desde la página de activaciones pendientes o enviar una notificación de formulario del eventio de activación de usuario con el enlace de activación (vía la etiqueta de fusión %4$s{activation_url}%5$s).

en: &mdash; No role for this site &mdash;
es_ES: &mdash; Sin rol para este sitio &mdash;

en: &mdash; Preserve current display name &mdash;
es_ES: &mdash; Conservar nombre para mostrar actual &mdash;

en: &mdash; Preserve current email &mdash;
es_ES: &mdash; Conservar email actual &mdash;

en: &mdash; Preserve current password &mdash;
es_ES: &mdash; Conservar contraseña actual &mdash;

en: &mdash; Preserve current role &mdash;
es_ES: &mdash; Conservar rol actual &mdash;

en: A form can have multiple "Create" feeds <strong>or</strong> a single "Update" feed. A form cannot have both a "Create" feed and an "Update" feed.
es_ES: Un formulario puede tener varios feeds de "crear" <strong>o</strong> un único feed de "actualizar". No se puede tener a la vez un feed de "crear" y otro de "actualizar" en el mismo formulario.

en: Access denied.
es_ES: Acceso denegado.

en: Action
es_ES: Acción

en: Activate
es_ES: Activar

en: Activate User
es_ES: Activar usuario

en: Activate this sign up
es_ES: Activar este registro

en: Activate this sign up?
es_ES: ¿Activar este registro?

en: Activation Key Required
es_ES: Clave de activación obligatoria

en: Activation Key:
es_ES: Clave de activación:

en: Add Custom Meta
es_ES: Añadir meta personalizada

en: Add Link
es_ES: Añadir enlace

en: Additional Options
es_ES: Opciones adicionales

en: Allows WordPress users to be automatically created upon submitting a Gravity Form.
es_ES: Permite crear usuarios de WordPress automáticamente sólo con enviar un Gravity Form.

en: Allows users to choose their own username when registering a new account.
es_ES: Permitir a los usuarios utilizar su propio nombre de usuario al registrar una cuenga nueva.

en: An error occurred during the activation
es_ES: Se ha producido un error durante la activación

en: Are you sure you want to activate this user?
es_ES: ¿Seguro que quieres activar este usuario?

en: Biographical Information
es_ES: Información biográfica

en: BuddyPress Profile
es_ES: Perfil BuddyPress

en: Check your email for the set password link.
es_ES: Revisa tu correo electrónico para la configuración del enlace de la contraseña.

en: Create User
es_ES: Crear usuario

en: Create new site when a user registers.
es_ES: Crear un nuevo sitio cuando se registra un usuario.

en: Current Page
es_ES: Página actual

en: Current Site Role
es_ES: Rol sitio actual

en: Custom Registration Page
es_ES: Página de registro personalizada

en: Custom URL
es_ES: URL personalizada

en: Deactivate site
es_ES: Desactivar sitio

en: Delay User Registration
es_ES: Retrasar registro de usuarios

en: Delete
es_ES: Borrar

en: Delete site
es_ES: Borrar sitio

en: Delete this sign up?
es_ES: ¿Borrar este registro?

en: Delete this sign up?
es_ES: ¿Borrar este registro?

en: Display Name
es_ES: Nombre para mostrar

en: Email Address
es_ES: Dirección de email

en: Enable
es_ES: Activar

en: Enable Custom Registration Page
es_ES: Activar página personalizada de registro

en: Enable user activation.
es_ES: Activar activación de usuario.

en: Enable user activation:
es_ES: Habilitar la activación de usuarios:

en: Enter a feed name to uniquely identify this setup.
es_ES: Introduce un nombre de feed para identificar de forma única esta configuración.

en: Feed Settings
es_ES: Ajustes del feed

en: First Name
es_ES: Nombre

en: Forgot Password
es_ES: Contraseña olvidada

en: Forgot Password?
es_ES: ¿Olvidaste tu contraseña?

en: Forgot your password? Visit the following address to reset your password:
es_ES: ¿Has olvidado tu contraseña? Ve a la siguiente dirección para reestablecer tu contraseña:

en: Global Settings
es_ES: Ajustes globales

en: Gravity Forms Login Widget
es_ES: Widget de inicio de sesión de Gravity Forms

en: Last Name
es_ES: Apellido

en: Link Text
es_ES: Texto del enlace

en: Link URL
es_ES: URL del enlace

en: Links
es_ES: Enlaces

en: Login
es_ES: Inicio de sesión

en: Login Form
es_ES: Formulario de inicio de sesión

en: Login Redirect URL
es_ES: URL de redirección al iniciar

en: Logout
es_ES: Desconectar

en: Logout Redirect URL
es_ES: URL de redirección al desconectar

en: Name
es_ES: Nombre

en: Network Options
es_ES: Opciones de red

en: Nickname
es_ES: Apodo

en: Oops! You need to be logged in to use this form.
es_ES: ¡Vaya! Necesitas iniciar sesión para usar este formulario.

en: Other
es_ES: Otra

en: Other User Meta
es_ES: Otra información meta

en: Pages
es_ES: Páginas

en: Password
es_ES: Contraseña

en: Password:
es_ES: Contraseña:

en: Passwords may not contain the character "\"
es_ES: Las contraseñas no pueden contener el caracter "\"

en: Pending Activation
es_ES: Activación pendiente

en: Pending Activations
es_ES: Activaciones pendientes

en: Process the feed only when a payment is received.
es_ES: Procesar feed sólo cuando se recibe el pago.

en: Register
es_ES: Registrar

en: Register user if
es_ES: Registrar usuario si

en: Registration Condition
es_ES: Condición de registro

en: Registration Page
es_ES: Página de registro

en: Remember Me
es_ES: Recuérdame

en: Role
es_ES: Rol

en: Select BuddyPress Field
es_ES: Selecciona campo de BuddyPress

en: Select Meta Key
es_ES: Seleccionar clave meta

en: Select a Page
es_ES: Selecciona una página

en: Select a Role
es_ES: Selecciona un rol

en: Select how the user's name should be displayed publicly.
es_ES: Selecciona como debería mostrarse públicamente el nombre del usuario.

en: Select role the user should be assigned on the newly created site.
es_ES: Selecciona el rol que debería asignarse al usuario en el nuevo sitio creado.

en: Select role the user should be assigned on the site they registered from. This option overrides the "Role" option under User Settings.
es_ES: Selecciona el rol que debe asignarse al usuario en el sitio en el que se registra. Esta opción anula la opción "Rol" de los ajustes de usuario.

en: Select the form field that should be used for the site address.
es_ES: Selecciona el campo del formulario que debe usarse para la dirección del sitio

en: Select the form field that should be used for the site title.
es_ES: Selecciona el campo del formulario que debe usarse para el título del sitio.

en: Select the form field that should be used for the user's email address.
es_ES: Selecciona el campo del formulario que debe usarse para la dirección de email del usuario.

en: Select the form field that should be used for the user's first name.
es_ES: Selecciona el campo del formulario que debe usarse para el nombre del usuario.

en: Select the form field that should be used for the user's last name.
es_ES: Selecciona el campo del formulario que debe usarse para los apellidos del usuario.

en: Select the form field that should be used for the user's nickname.
es_ES: Selecciona el campo del formulario que debe usarse para el apodo del usuario.

en: Select the form field that should be used for the user's password or select "Set Password via Email Link" to have a URL emailed to the user where they can set their password.
es_ES: Elige el campo de formulario que debe ser utilizado en la contraseña de usuario o elige "Establecer la contraseña vía enlace de correo electrónico" para enviar la URL por correo electrónico para que el usuario pueda establecer su contraseña.

en: Select the form field that should be used for the user's username.
es_ES: Selecciona el campo del formulario que debe usarse para el nombre de usuario.

en: Select the role the user should be assigned.
es_ES: Selecciona el rol que debe asignarse al usuario.

en: Select the type of feed you would like to create. "Create" feeds will create a new user. "Update" feeds will update users.
es_ES: Selecciona el tipo de feed que te gustaría crear. Los feeds de "Crear" crearán un nuevo usuario. Los de "Actualizar" actualizarán los usuarios.

en: Send Email Options
es_ES: Opciones de envío de correos electrónicos

en: Send Email?
es_ES: ¿Enviar email?

en: Send the new site details to the user by email.
es_ES: Enviar los detalles del nuevo sitio al usuario por email.

en: Send the new user an email about their account.
es_ES: Envía al usuario nuevo un correo electrónico con información sobre su cuenta.

en: Send the new user an email about their account:
es_ES: Envía al usuario nuevo un correo electrónico con información sobre su cuenta:

en: Send users an email with an activation link. Users are only registered once they have activated their accounts.
es_ES: Enviar a los usuarios un email con un enlace de activación. Los usuarios serán registrados sólo cuando activen sus cuentas.

en: Set Password URL
es_ES: Fijar la URL de contraseña

en: Set Password via Email Link
es_ES: Establecer la contraseña vía enlace de correo electrónico

en: Set Post Author
es_ES: Fijar como autor de entrada

en: Set as %s
es_ES: Fijar como %s

en: Set at registration.
es_ES: Establecer en el registro.

en: Set user as post author.
es_ES: Fijar usuario como autor de entrada.

en: Set your password.
es_ES: Establece tu contraseña.

en: Show user avatar
es_ES: Mostrar avatar de usuario

en: Site Address
es_ES: Dirección del sitio

en: Site Role
es_ES: Rol del sitio

en: Site Title
es_ES: Título del sitio

en: Site is created
es_ES: Sitio creado

en: Specify whether an email (or notification) should be sent to the new user about their account. %sEnabled by default.%s
es_ES: Especifica si debe enviarse un correo electrónico (o un aviso) sobre su cuenta al nuevo usuario. %sActivado por defecto.%s

en: Specify whether to send the new site details to the user by email. %sEnabled by default.%s
es_ES: Especifica si quieres enviar por email los detalles del nuevo sitio al usuario. %sActivado de forma predeterminada.%s

en: Standard User Meta
es_ES: Información meta estándar

en: Tab Index Start
es_ES: Comienzo del índice del tabulador

en: The email address can not be empty
es_ES: La dirección de email no puede estar vacía.

en: The username can not be empty
es_ES: El nombre de usuario no puede estar vacío.

en: The username can only contain alphanumeric characters (A-Z, 0-9), underscores and dashes
es_ES: El nombre de usuario sólo pueden contener carácteres alfanuméricos(A-Z, 0-9), guiones bajos y guiones.

en: There was an issue activating this item | There was an issue activating one or more selected items
es_ES[0]: Hubo un problema al activar este elemento
es_ES[1]: Hubo un problema al activar uno o más elementos seleccionados

en: There was an issue deleting this user registration. | There was an issue deleting one or more selected user registrations.
es_ES[0]: Hubo un error al borrar este registro de usuario.
es_ES[1]: Hubo un error al borrar uno o varios registros de usuarios seleccionados.

en: This email address is already registered
es_ES: Esta dirección de email ya está registrada.

en: This entry created a user who is pending activation. Click the "Activate User" button to activate the user.
es_ES: Esta entrada creó un usuario que está pendiente de activación. Haz clic en el botón "Activar usuario" para activar este usuario.

en: This username is already registered
es_ES: Este nombre de usuario ya está registrado.

en: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
es_ES: Este nombre de usuario no es válido porque usa carácteres ilegales. Por favor introduce un nombre de usuario válido.

en: Title
es_ES: Título

en: Update Condition
es_ES: Condición de actualización

en: Update Site on Cancel
es_ES: Actualizar sitio al cancelar

en: Update User
es_ES: Actualizar usuario

en: Update User on Cancel
es_ES: Actualizar usuario al cancelar

en: Update site when subscription is cancelled.
es_ES: Actualizar sitio cuando la suscripción se cancela.

en: Update user if
es_ES: Actualizar usuario si

en: Update user when subscription is cancelled.
es_ES: Actualizar usuario cuando la suscripción se cancela.

en: Use the password you set at registration to login.
es_ES: Utiliza para acceder la contraseña que elegiste cuando te registraste.

en: User Activated Successfully!
es_ES: ¡Usuario activado correctamente!

en: User Activation
es_ES: Activación de usuario

en: User Activation Type
es_ES: Tipo de activación del usuario

en: User Activation URL
es_ES: URL de activación de usuario

en: User Meta
es_ES: Meta información de usuario

en: User Registration
es_ES: Registro de usuarios

en: User Registration Options
es_ES: Opciones de registro de usuarios

en: User Settings
es_ES: Ajustes de usuario

en: User activated. | Users activated.
es_ES[0]: Usuario activado.
es_ES[1]: Usuarios activados.

en: User is activated
es_ES: Usuario activado

en: User is pending activation
es_ES: Usuario pendiente de activación

en: User is registered
es_ES: Usuario registrado

en: User is updated
es_ES: Usuario actualizado

en: User pending activation deleted
es_ES: Borrada la activación de usuario pendiente

en: User registration deleted. | User registrations deleted.
es_ES[0]: Registro de usuario borrado.
es_ES[1]: Registros de usuarios borrados.

en: Username
es_ES: Nombre de usuario

en: Username:
es_ES: Nombre de usuario:

en: View Entry
es_ES: Ver entrada

en: View the entry associated with this sign up
es_ES: Ver la entrada asociada con este registro

en: Website
es_ES: Sitio web

en: Welcome Message
es_ES: Mensaje de bienvenida

en: When a form submission creates a post and registers a user, set the new user as the post author. %sEnabled by default.%s
es_ES: Cuando un envío de formulario crea una entrada y registra un usuario, establecer al nuevo usuario como el autor de la entrada. %sActivado de forma predetermianda.%s

en: When the registration condition is enabled, form submissions will only register the user when the condition is met.
es_ES: Cuando la condición de registro está activada, los envíos del formulario registrarán el usuario sólo cuando se cumpla la condición.

en: When the update condition is enabled, form submissions will only update the user when the condition is met. The user data will always be populated into the form.
es_ES: Cuando la condición de actualización está activada, los envíos del formulario actualizarán el usuario sólo cuando se cumpla la condición. Los datos del usuario se rellenarán siempre en el formulario.

en: When users attempt to access the default WordPress registration page, they will be redirected to this custom page instead.
es_ES: Cuando los usuarios intenten acceder a la página de registro predeterminada de WordPress, será redirigidos a esta página personalizada en su lugar.

en: You are currently logged in as %s%s%s. %sLog out?%s
es_ES: Estas conectado como %s%s%s. %s¿Desconectar?%s

en: You must have at least one Email Address field.
es_ES: Debes tener al menos un campo de dirección de correo electrónico.

en: Your account has been activated. You may now %1$slog in%2$s to the site using your chosen username of &#8220;%3$s&#8221;. Please check your email inbox at %4$s for your login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can %5$sreset your password%2$s.
es_ES: Tu cuenta ha sido activada. Ahora puedes %1$saceder%2$s al sitio utilizando el nombre de usuario elegido &#8220;%3$s&#8221;. Por favor, revisa la bandeja del correo electrónico  %4$s para consultar las instrucciones de acceso. Si no reciber un correo electrónico, por favor revisa  por favor, revisa la bandeja de correo basura o de spam. Si sigues sin recibir el correo electrónico en una hora, puedes  %5$srestablecer tu contraseña%2$s.

en: Your account is now activated. %1$sLog in%2$s or go back to the %3$shomepage%2$s.
es_ES: Se ha activado tu cuenta.  %1$sAccede%2$s o vuelve a la %3$spágina de inicio%2$s.

en: Your account is now activated. %1$sView your site%2$s or %3$sLog in%2$s
es_ES: Se ha activado tu cuenta.  %1$sVer tu sitio%2$s o %3$sacceder%2$s.

en: Your account is now active!
es_ES: ¡Tu cuenta está ta activa!

en: Your site at %1$s is active. You may now log in to your site using your chosen username of &#8220;%2$s&#8221;. Please check your email inbox at %3$s for your login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can %4$sreset your password%5$s.
es_ES: Se ha activado tu sitio en %1$s. Ahora puedes acceder a tu sitio utilizando el nombre de usuario elegido &#8220;%2$s&#8221;. Por favor, revisa la bandeja de entrada del correo electrónico %3$s para consultar las instrucciones de acceso. Si no recibes un correo electrónico, por favor, revisa la bandeja de correo basura o de spam. Si sigues sin recibir el correo electrónico en una hora, puedes %4$srestablecer tu contraseña%5$s.

en: \'Cancel\' to stop, \'OK\' to activate.
es_ES: \'Cancelar\' para parar, \'OK\' para activar.

en: \'Cancel\' to stop, \'OK\' to delete.
es_ES: \'Cancelar\' para parar, \'OK\' para borrar.

en: by email from WordPress
es_ES: por correo electrónico de WordPress

en: by form notification
es_ES: por aviso de formulario

en: manually or by form notification
es_ES: manual o por notificación de formulario
