Gravity Forms User Registration Add-On 5.0 - en to tr_TR translation catalogue (175 entries)

en: %3$s
    									%1$sBy email from WordPress:%2$s%3$s WordPress will send the user an email with their login and a login URL. If the %1$sPassword%2$s setting is configured to "Set Password via Email Link", WordPress will include a link where the user can set their password.%3$s%3$s
    									%1$sBy form notification:%2$s%3$s Configure a form notification for the desired User Registration event. If the %1$sPassword%2$s setting is configured to "Set Password via Email Link", you must include the %4$s{set_password_url}%5$s merge tag in your notification to provide a URL where the user can set their password.
tr_TR: %3$s
    									%1$sWordPress tarafından e-posta:%2$s%3$s WordPress kullanıcıya giriş bilgileri ve giriş adresini içeren bir e-posta gönderir. Eğer %1$sparola%2$s ayarı "Parolayı e-posta bağlantısı ile belirle" şeklinde yapılandırıldıysa, WordPress kullanıcının parolasını belirleyebileceği bir adresi de beraberinde gönderir.%3$s%3$s
    									%1$sForm bildirimi ile:%2$s%3$s İstenen kullanıcı kayıt olayı için bir form bildirimi yapılandırın. Eğer %1$sparola%2$s ayarı "Parolayı e-posta bağlantısı ile belirle" şeklinde yapılandırıldıysa, %4$s{set_password_url}%5$s birleştirme etiketini bir web adresi olarak bildiriminize dahil etmelisiniz ki kullanıcı parola belirleyebilsin.

en: %3$s
    								%1$sBy Email:%2$s%3$sWordPress will send the user an email with an activation link.%3$s%3$s
    								%1$sManually:%2$s%3$sActivate each user manually from the Pending Activations page or send a form notification for the User Activation event with an activation link (via the %4$s{activation_url}%5$s merge tag).
tr_TR: %3$s
    								%1$sE-posta ile:%2$s%3$sWordPress kullanıcıya etkinleştirme bağlantısı içeren bir e-posta gönderir.%3$s%3$s
    								%1$sManually:%2$s%3$sHer bir kullanıcıyı bekleyen etkinleştirmeler sayfasından el ile etkinleştirin ya da bir etkinleştirme bağlantısı içeren form bildirimini kullanıcı etkinleştirme olayına gönderin (%4$s{activation_url}%5$s birleştirme etiketi ile).

en: &mdash; No role for this site &mdash;
tr_TR: &mdash; Bu blog için hiç rol yok &mdash;

en: &mdash; Preserve current display name &mdash;
tr_TR: &mdash; Geçerli ekran adını koru &mdash;

en: &mdash; Preserve current email &mdash;
tr_TR: &mdash; Geçerli e-postayı koru &mdash;

en: &mdash; Preserve current password &mdash;
tr_TR: &mdash; Geçerli parolayı koru &mdash;

en: &mdash; Preserve current role &mdash;
tr_TR: &mdash; Şu anki rolü koru &mdash;

en: A form can have multiple "Create" feeds <strong>or</strong> a single "Update" feed. A form cannot have both a "Create" feed and an "Update" feed.
tr_TR: Bir form birden çok "Oluştur" özet akışı içerebilir <strong>ya da </strong> bir "Güncelle" özet akışı içerebilir. Bir form aynı anda hem "Oluştur" hem "Güncelle" özet akışı içeremez.

en: Access denied.
tr_TR: Erişim reddedildi.

en: Action
tr_TR: Eylem

en: Activate
tr_TR: Etkinleştir

en: Activate this sign up
tr_TR: Bu kaydı etkinleştir

en: Activate this sign up?
tr_TR: Bu kayıt etkinleştirilsin mi?

en: Activation Key Required
tr_TR: Etkinleştirme Anahtarı Gerekiyor

en: Activation Key:
tr_TR: Etkinleştirme anahtarı:

en: Add Custom Meta
tr_TR: Özel meta ekle

en: Add Link
tr_TR: Bağlantı ekle

en: Additional Options
tr_TR: Ek seçenekler

en: Allows WordPress users to be automatically created upon submitting a Gravity Form.
tr_TR: WordPress kullanıcılarının Gravity formunu gönderdikten sonra otomatik olarak oluşturulmasını sağlar.

en: Allows users to choose their own username when registering a new account.
tr_TR: Kullanıcıların yeni bir hesap açarken kendi kullanıcı adlarını seçmelerine izin verir.

en: An error occurred during the activation
tr_TR: Etkinleştirme sırasında hata oluştu

en: Are you sure you want to activate this user?
tr_TR: Bu kullanıcıyı etkinleştirmek istediğinizden emin misiniz?

en: Biographical Information
tr_TR: Biyografik bilgi

en: BuddyPress Profile
tr_TR: BuddyPress profili

en: Check your email for the set password link.
tr_TR: Parola belirleme bağlantısı için e-postanızı kontrol edin.

en: Create User
tr_TR: Kullanıcı oluştur

en: Create new site when a user registers.
tr_TR: Kullanıcı kaydolduğunda yeni bir site oluşturun.

en: Current Page
tr_TR: Geçerli sayfa

en: Current Site Role
tr_TR: Geçerli site rolü

en: Custom Registration Page
tr_TR: Özelleştirilmiş kayıt sayfası

en: Custom URL
tr_TR: Özel bağlantı

en: Deactivate site
tr_TR: Siteyi devre dışı bırak

en: Delay User Registration
tr_TR: Kullanıcı kaydını geciktir

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Delete site
tr_TR: Siteyi sil

en: Delete this sign up?
tr_TR: Bu kayıt silinsin mi?

en: Delete this sign up?
tr_TR: Bu kayıt silinsin mi?

en: Display Name
tr_TR: Gösterilen ad

en: Email
tr_TR: EPosta

en: Email Address
tr_TR: E-posta adresi

en: Enable
tr_TR: İzin ver

en: Enable Custom Registration Page
tr_TR: Özel kayıt sayfasını etkinleştir

en: Enable user activation.
tr_TR: Kullanıcı etkinleştirmesini etkinleştir.

en: Enable user activation:
tr_TR: Kullanıcı etkinleştirmesini etkinleştir:

en: Enter a feed name to uniquely identify this setup.
tr_TR: Bu kurulumu eşsiz olarak tanımlamak için bir özet akışı adı girin.

en: Feed Settings
tr_TR: Özet akışı ayarları

en: First Name
tr_TR: Ad

en: Forgot Password
tr_TR: Parolamı unuttum

en: Forgot Password?
tr_TR: Parolanızı mı unuttunuz?

en: Forgot your password? Visit the following address to reset your password:
tr_TR: Parolanızı mı unuttunuz? Takip eden adresi ziyaret ederek parolanızı sıfırlayın:

en: Global Settings
tr_TR: Genel ayarlar

en: Gravity Forms Login Widget
tr_TR: Gravity Forms giriş bileşeni

en: Gravity Forms User Registration Add-On
tr_TR: Gravity Forms User Registration eklentisi

en: Last Name
tr_TR: Soyad

en: Link Text
tr_TR: Bağlantı metni

en: Link URL
tr_TR: Bağlantı adresi

en: Links
tr_TR: Linkler

en: Login
tr_TR: Giriş Yap

en: Login Form
tr_TR: Giriş formu

en: Login Redirect URL
tr_TR: Giriş yönlendirme web adresi

en: Logout
tr_TR: Çıkış

en: Logout Redirect URL
tr_TR: Çıkış yönlendirme web adresi

en: Name
tr_TR: Ad

en: Network Options
tr_TR: Ağ ayarları

en: Nickname
tr_TR: Takma isim

en: Oops! You need to be logged in to use this form.
tr_TR: Offf! Bu formu kullanmak için oturum açmanız gerekir.

en: Other
tr_TR: Diğer

en: Other User Meta
tr_TR: Diğer kullanıcı bilgisi

en: Pages
tr_TR: Sayfalar

en: Password
tr_TR: Parola

en: Password:
tr_TR: Parola:

en: Passwords may not contain the character "\"
tr_TR: Parolalar "\" karakteri içeremez

en: Pending Activation
tr_TR: Bekleyen etkinleştirme

en: Pending Activations
tr_TR: Bekleyen etkinleştirmeler

en: Process the feed only when a payment is received.
tr_TR: Özet akışını sadece ödeme alındığında işle.

en: Register
tr_TR: Üye Ol

en: Register user if
tr_TR: Kullanıcıyı kaydet, eğer

en: Registration Condition
tr_TR: Kayıt koşulu

en: Registration Page
tr_TR: Kayıt sayfası

en: Remember Me
tr_TR: Beni hatırla

en: Role
tr_TR: Rol

en: Select BuddyPress Field
tr_TR: BuddyPress alanını seçin

en: Select Meta Key
tr_TR: Bilgi anahtarını seç

en: Select a Page
tr_TR: Bir sayfa seçin

en: Select a Role
tr_TR: Bir rol seçin

en: Select how the user's name should be displayed publicly.
tr_TR: Kullanıcının adının genel olarak nasıl görüntülenmesi gerektiğini seçin.

en: Select role the user should be assigned on the newly created site.
tr_TR: Yeni oluşturulan sitede kullanıcının atanması gereken rolü seçin.

en: Select role the user should be assigned on the site they registered from. This option overrides the "Role" option under User Settings.
tr_TR: Kullanıcının kaydolduğu sitede atanması gereken rolü seçin. Bu seçenek, kullanıcı ayarları altındaki "Rol" seçeneğini geçersiz kılar.

en: Select the form field that should be used for the site address.
tr_TR: Site adresi için kullanılması gereken form alanını seçin.

en: Select the form field that should be used for the site title.
tr_TR: Site başlığı için kullanılması gereken form alanını seçin.

en: Select the form field that should be used for the user's email address.
tr_TR: Kullanıcının e-posta adresi için kullanılması gereken form alanını seçin.

en: Select the form field that should be used for the user's first name.
tr_TR: Kullanıcının ilk adı için kullanılması gereken form alanını seçin.

en: Select the form field that should be used for the user's last name.
tr_TR: Kullanıcının soyadı için kullanılması gereken form alanını seçin.

en: Select the form field that should be used for the user's nickname.
tr_TR: Kullanıcının takma adı için kullanılması gereken form alanını seçin.

en: Select the form field that should be used for the user's password or select "Set Password via Email Link" to have a URL emailed to the user where they can set their password.
tr_TR: Kullanıcının parolası için kullanılacak form alanını seçin ya da kullanıcıya parola belirlemek üzere ziyaret edeceği web adresini e-postayla göndermek için "Parolayı e-posta bağlantısı ile belirle" seçeneğini seçin.

en: Select the form field that should be used for the user's username.
tr_TR: Kullanıcının kullanıcı adı için kullanılacak form alanını seçin.

en: Select the role the user should be assigned.
tr_TR: Kullanıcının atanması gereken rolü seçin.

en: Select the type of feed you would like to create. "Create" feeds will create a new user. "Update" feeds will update users.
tr_TR: Oluşturmak istediğiniz özet akışının tipini seçin. "Oluştur" özet akışı yeni bir kullanıcı oluşturur. "Güncelle" özet akışı kullanıcıları günceller.

en: Send Email Options
tr_TR: E-posta gönderme seçenekleri

en: Send Email?
tr_TR: E-posta gönderilsin mi?

en: Send the new site details to the user by email.
tr_TR: Yeni site ayrıntılarını kullanıcıya e-posta ile gönder.

en: Send the new user an email about their account.
tr_TR: Yeni kullanıcıya hesabı hakkında bir bilgilendirme e-postası gönderin.

en: Send the new user an email about their account:
tr_TR: Yeni kullanıcıya hesabı hakkında bir bilgilendirme e-postası gönderin:

en: Send users an email with an activation link. Users are only registered once they have activated their accounts.
tr_TR: Kullanıcılara etkinleştirme bağlantısı içeren bir e-posta gönderin. Kullanıcılar yalnızca hesaplarını etkinleştirdikten sonra kaydedilir.

en: Set Password URL
tr_TR: Parola belirleme web adresi

en: Set Password via Email Link
tr_TR: E-posta bağlantısı ile parola ayarla

en: Set Post Author
tr_TR: Yazının yazarını ayarla

en: Set as %s
tr_TR: %s olarak belirle

en: Set at registration.
tr_TR: Kayıt sırasında belirle.

en: Set user as post author.
tr_TR: Kullanıcıyı yazının yazarı olarak ayarla.

en: Set your password.
tr_TR: Parolanızı ayarlayın.

en: Show user avatar
tr_TR: Kullanıcı küçük resmini göster

en: Site Address
tr_TR: Site adresi

en: Site Role
tr_TR: Site rolü

en: Site Title
tr_TR: Site Başlığı

en: Site is created
tr_TR: Site oluşturuldu

en: Specify whether an email (or notification) should be sent to the new user about their account. %sEnabled by default.%s
tr_TR: Yeni kullanıcıya hesapları hakkında bir e-postanın (veya bildirimin) gönderilmesi gerekip gerekmediğini belirtin. %sVarsayılan olarak etkin.%s

en: Specify whether to send the new site details to the user by email. %sEnabled by default.%s
tr_TR: Kullanıcıya e-posta ile yeni site ayrıntılarının gönderilip gönderilmeyeceği. %sVarsayılan olarak etkin.%s

en: Standard User Meta
tr_TR: Standart kullanıcı bilgisi

en: Tab Index Start
tr_TR: Sekme dizini başlangıcı

en: The email address can not be empty
tr_TR: E-posta adresi boş olamaz

en: The username can not be empty
tr_TR: Kullanıcı adı boş olamaz

en: The username can only contain alphanumeric characters (A-Z, 0-9), underscores and dashes
tr_TR: Kullanıcı adı sadece alfasayısal karakterler (A-Z, 0-9), alt çizgi ve tire içerebilir

en: There was an issue activating this item | There was an issue activating one or more selected items
tr_TR[0]: Bu öğeyi etkinleştirme konusunda bir sorun var
tr_TR[1]: Bir ya da daha çok seçili öğeyi etkinleştirme konusunda bir sorun var

en: There was an issue deleting this user registration. | There was an issue deleting one or more selected user registrations.
tr_TR[0]: Bu kullanıcı kaydını silerken bir sorun oluştu.
tr_TR[1]: Bu kullanıcı kayıtlarını silerken bir sorun oluştu.

en: This email address is already registered
tr_TR: E-posta adresi zaten kayıtlı

en: This entry created a user who is pending activation. Click the "Activate User" button to activate the user.
tr_TR: Bu girdi etkinleştirmesi beklemede olan bir kullanıcı tarafından oluşturulmuş. Kullanıcıyı etkinleştirmek için "Kullanıcıyı etkinleştir" tuşuna basın.

en: This username is already registered
tr_TR: Bu kullanıcı adı zaten kayıtlı

en: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
tr_TR: Bu kullanıcı adı, hatalı karakterler kullanıldığından geçersizdir. Lütfen geçerli bir kullanıcı adı girin.

en: Title
tr_TR: Başlık

en: Update Condition
tr_TR: Güncelleme koşulu

en: Update Site on Cancel
tr_TR: İptalde siteyi güncelleştir

en: Update User
tr_TR: Kullanıcı Bilgisini Güncelle

en: Update User on Cancel
tr_TR: İptalde kullanıcıyı güncelleştir

en: Update site when subscription is cancelled.
tr_TR: Abonelik iptal edildiğinde siteyi güncelleştir.

en: Update user if
tr_TR: Kullanıcıyı güncelle, eğer

en: Update user when subscription is cancelled.
tr_TR: Abonelik iptal edildiğinde kullanıcıyı güncelleştir.

en: Use the password you set at registration to login.
tr_TR: Kayıt sırasında belirlediğiniz parola ile giriş yapın.

en: User Activated Successfully!
tr_TR: Kullanıcı başarıyla etkinleştirildi!

en: User Activation
tr_TR: Kullanıcı etkinleştirme

en: User Activation Type
tr_TR: Kullanıcı etkinleştirme türü

en: User Activation URL
tr_TR: Kullanıcı etkinleştirme web adresi

en: User Meta
tr_TR: Kullanıcı bilgisi

en: User Registration
tr_TR: Kullanıcı kaydı

en: User Registration Options
tr_TR: Kullanıcı kaydı seçenekleri

en: User Settings
tr_TR: Kullanıcı ayarları

en: User activated. | Users activated.
tr_TR[0]: Kullanıcı etkinleştirildi.
tr_TR[1]: Kullanıcılar etkinleştirildi.

en: User is activated
tr_TR: Kullanıcı etkinleştirildi

en: User is pending activation
tr_TR: Kullanıcı etkinleştirme bekliyor

en: User is registered
tr_TR: Kullanıcı kayıt edildi

en: User is updated
tr_TR: Kullanıcı güncelleştirildi

en: User pending activation deleted
tr_TR: Bekleyen kullanıcı etkinleştirmesi silindi

en: User registration deleted. | User registrations deleted.
tr_TR[0]: Kullanıcı kaydı silindi.
tr_TR[1]: Kullanıcı kayıtları silindi.

en: Username
tr_TR: Kullanıcı adı

en: Username:
tr_TR: Kullanıcı adı:

en: View Entry
tr_TR: Girişi görüntüle

en: View the entry associated with this sign up
tr_TR: Bu kayıt ile ilişkili girişi görüntüle

en: Website
tr_TR: Web sitesi

en: Welcome Message
tr_TR: Hoşgeldiniz mesajı

en: When a form submission creates a post and registers a user, set the new user as the post author. %sEnabled by default.%s
tr_TR: Form gönderimi bir yazı oluşturduğunda ve bir kullanıcıyı kaydettiğinde, yeni kullanıcıyı yazının yazarı olarak ayarlayın. %sVarsayılan olarak etkin.%s

en: When the registration condition is enabled, form submissions will only register the user when the condition is met.
tr_TR: Kayıt koşulu etkinleştirildiğinde, form gönderimleri yalnızca koşul yerine getirildiğinde kullanıcıyı kaydeder.

en: When the update condition is enabled, form submissions will only update the user when the condition is met. The user data will always be populated into the form.
tr_TR: Güncelleme koşulu etkinleştirildiğinde, form gönderimleri yalnızca koşul karşılandığında kullanıcıyı günceller. Kullanıcı verileri her zaman forma doldurulur.

en: When users attempt to access the default WordPress registration page, they will be redirected to this custom page instead.
tr_TR: Kullanıcılar varsayılan WordPress kayıt sayfasına erişmeye çalıştıklarında bu özel sayfaya yönlendirilecekler.

en: You are currently logged in as %s%s%s. %sLog out?%s
tr_TR: %s%s%s olarak oturum açmış durumdasınız. %sÇıkış?%s

en: You must have at least one Email Address field.
tr_TR: En az bir e-posta adresi alanına sahip olmalısınız.

en: Your account has been activated. You may now %1$slog in%2$s to the site using your chosen username of &#8220;%3$s&#8221;. Please check your email inbox at %4$s for your login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can %5$sreset your password%2$s.
tr_TR: Hesabınız etkinleştirildi. Dilerseniz seçtiğiniz kullanıcı adı olan &#8220;%3$s&#8221; ile siteye %1$sgiriş yap%2$sabilirsiniz. Giriş yönergeleri için lütfen %4$s posta kutunuzu kontrol edin. Eğer bir e-posta almadıysanız, lütfen istenmeyen veya önemsiz klasörlerini kontrol edin. Eğer bir saat içinde bir e-posta almazsanız %5$sşifrenizi sıfırlayabilirsiniz%2$s.

en: Your account is now activated. %1$sLog in%2$s or go back to the %3$shomepage%2$s.
tr_TR: Hesabınız etkinleştirildi. %1$sGiriş yapın%2$s veya %3$sana sayfaya%2$s geri dönün.

en: Your account is now activated. %1$sView your site%2$s or %3$sLog in%2$s
tr_TR: Hesabınız etkinleştirildi %1$sSitenizi görüntüleyin%2$s veya %3$sGiriş yapın%2$s

en: Your account is now active!
tr_TR: Hesabınız etkinleştirildi!

en: Your site at %1$s is active. You may now log in to your site using your chosen username of &#8220;%2$s&#8221;. Please check your email inbox at %3$s for your login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can %4$sreset your password%5$s.
tr_TR: %1$s adresindeki siteniz etkin. Dilerseniz belirlediğiniz kullanıcı adı &#8220;%2$s&#8221; ile giriş yapabilirsiniz. Yönergeler için lütfen %3$s posta kutunuzu kontrol edin. Eğer bir e-posta almadıysanız, lütfen istenmeyen veya önemsiz klasörlerini kontrol edin. Eğer bir saat içinde bir e-posta almazsanız %4$sşifrenizi sıfırlayabilirsiniz%5$s.

en: \'Cancel\' to stop, \'OK\' to activate.
tr_TR: Durmak için \'İptal\', etkinleştirmek için \'Tamam\'.

en: \'Cancel\' to stop, \'OK\' to delete.
tr_TR: Vazgeçmek için 'İptal', silmek için 'Tamam'.

en: by email from WordPress
tr_TR: WordPress e-postası ile

en: by form notification
tr_TR: form bildirimi ile

en: manually or by form notification
tr_TR: elle veya form bildirimi ile
